Results for 2012 Summer K Class Points

Results as of September 16, 2012

Overall

Sailed: 21, Discards: 10, To count: 11, To qualify: 11, Ratings: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm PY No. Race 1
08/04/2012
Race 2
15/04/2012
Race 3
22/04/2012
Race 4
06/05/2012
Race 5
13/05/2012
Race 6
27/05/2012
Race 7
03/06/2012
Race 8
10/06/2012
Race 9
17/06/2012
Race 10
24/06/2012
Race 11
01/07/2012
Race 12
08/07/2012
Race 13
15/07/2012
Race 14
22/07/2012
Race 15
29/07/2012
Race 16
05/08/2012
Race 17
12/08/2012
Race 18
26/08/2012
**Race 19
02/09/2012
Race 20
09/09/2012
Race 21
16/09/2012
Nett Races
1st Phantom 1331 Nick Royse 1025 1 (27) 1 3 1 1 1 6 RAF 2 (27) (27) (27) (27) (27) (7 DSQa) (27) (27) 1 (27) 2 2 21 12
2nd OK 2072 Alan Dance 1109 2 (4) (27) (27) 3 (4) 2 1 (4) (4) 2 3 3 4 (27) 1 (27) 3 (27) (8 DNF) 3 27 16
3rd Lark 12 Philip Whitney 1073 3 (27) 4 4 (27) 2 3 3 (27) 7 DNF 3 (27) (27) (27) (27) (27) 2 (27) 2 5 (27) 38 11
4th Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 (27) 5 (8 DNF) (27) 5 3 (27) 4 5 5 4 1 (6) (27) 4 2 (27) (27) 5 (27) (27) 43 13
DNQ Lark 2469 Chris Ellis 1073 (27) 2 3 (27) (27) (27) (27) 2 1 (27) 1 2 (27) (27) 2 (27) (27) 27 27 4 5 76 9
DNQ Scorpion 1964 Karen Ferguson 1053 (27) (27) 5 (27) (27) 5 (27) (27) 3 3 5 4 2 (27) (27) (27) (27) 27 4 RDGa 27 27 112 8
DNQ RS100 3 Clive Eplett 996 (27) (27) (27) 1 (27) (27) (27) (27) (27) 3 (27) 5 1 2 1 (27) 1 27 27 27 27 122 5
DNQ Phantom 1392 Tim Hemsley 1025 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 1 27 27 27 27 1 1 1 193 4
DNQ Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1050 (27) (27) 2 2 4 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 2 27 27 27 199 4
DNQ RS200 37 Katrina Gilbert 1057 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 1 (27) 27 27 3 27 27 27 27 27 8 DSQa 7 DNF 208 2
DNQ Europe 349 Helen McHale 1145 (27) (27) (27) (27) 2 (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 7 DNF 27 27 4 27 27 27 229 3
DNQ Phantom 1358 Bob Larder 1025 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 3 3 27 249 2
DNQ Lark 2339 Andy Shorrock 1073 (27) 1 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 271 1
DNQ Lark 2470 Nigel Hufton 1073 (27) 3 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 273 1
DNQ Scorpion 1964 Jess D'arcy 1053 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 3 27 27 27 27 27 27 273 1
DNQ RS200 1274 Conor Hudson 1057 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 3 27 27 27 27 27 273 1
DNQ RS200 1379 David Henly 1057 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 4 DNF 27 27 27 27 274 1
DNQ Cadet 8441 Ben Shorrock 1432 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 4 27 27 274 1
DNQ 420 53703 Ben Hazeldine 1087 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 4 274 1
DNQ Comet 57 Steve Gregory 1179 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 4 27 27 27 27 27 27 27 27 274 1
DNQ Comet Xtra 179 R May 1200 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 5 27 27 27 27 27 27 27 275 PY No to be confirmed
DNQ Comet Trio 385 Godfrey Ayres 1085 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 5 27 27 27 27 27 27 27 27 275 1
DNQ Merlin Rocket 3638 Justin Philipps 1002 (27) (27) (27) (27) (27) 6 (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 276 1
DNQ RS200 1259 Colin Hammond 1057 (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 6 (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 276 1
DNQ Lark 2529 Ben Hazeldine 1073 (27) 7 DNF (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 277 1
DNQ RS200 1274 Matthew Shorrock 1057 (27) (27) 8 DNF (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) (27) 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 278 1


Any queries to Nigel Bayly and Philip Whitney

NOTES:

Still 3 races to go and just 4 qualifiers.

**Race 19 is a provisional result subject to further checking & confirmation. A finishing time was not recorded for Scorpion 1964, therefore Redress RDGa (Average of all races except DNC) has been awarded..

Times for Cadet 9032 using sail 85 in Race 2 corrected for their shortened course
Times for Cadet 9032 in subsequent races corrected if applicable for sailing less laps

Race 11 & 16 All boats sailed same number of laps.

Race 10 - 24/06/2012

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 37 Katrina Gilbert 1057 0:58:22 0:55:13 1 2
2 Scorpion 1964 Karen Ferguson 1053 1:04:33 1:01:18 3 8
2 RS100 3 Clive Eplett 996 1:01:03 1:01:18 3 5
4 OK 2072 Alan Dance 1109 1:16:07 1:08:38 4 16
5 Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 1:14:30 1:18:02 5 13
6 Lark 12 Philip Whitney 1073 DNF   7 11

Race 11 - 01/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2469 Chris Ellis 1073 0:52:41 0:49:06 1 9
2 OK 2072 Alan Dance 1109 0:54:48 0:49:25 2 16
3 Lark 12 Philip Whitney 1073 0:53:20 0:49:42 3 11
4 Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 1:11:16 0:49:46 4 13
5 Scorpion 1964 Karen Ferguson 1053 0:53:48 0:51:06 5 8

Race 12 - 08/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 0:54:18 0:50:34 1 13
2 Lark 2469 Chris Ellis 1073 0:59:25 0:55:22 2 9
3 OK 2072 Alan Dance 1109 1:02:18 0:56:11 3 16
4 Scorpion 1964 Karen Ferguson 1053 1:00:54 0:57:50 4 8
5 RS100 3 Clive Eplett 996 0:57:49 0:58:03 5 5

Race 13 - 15/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 3 Clive Eplett 996 1:00:20 1:00:35 1 5
2 Scorpion 1964 Karen Ferguson 1053 1:08:42 1:05:15 2 8
3 OK 2072 Alan Dance 1109 1:13:03 1:05:52 3 16
4 Comet 57 Steve Gregory 1179 1:18:46 1:06:48 4 1
5 Comet Trio 385 Godfrey Ayres 1085 1:18:58 1:12:47 5 1
6 Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 1:16:05 1:19:42 6 13

Race 14 - 22/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Phantom 1392 Tim Hemsley 1025 1:04:38 1:03:03 1 4
2 RS100 3 Clive Eplett 996 1:06:03 1:06:19 2 5
3 RS200 37 Katrina Gilbert 1057 1:12:46 1:08:51 3 2
4 OK 2072 Alan Dance 1109 1:20:19 1:12:25 4 16
5 Comet Xtra 179 R May 1200 1:05:55 1:13:14 5 PY No to be confirmed

Race 15 - 29/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 3 Clive Eplett 996 0:52:05 0:52:18 1 5
2 Lark 2469 Chris Ellis 1073 0:58:10 0:54:13 2 9
3 Scorpion 1964 Jess D'arcy 1053 1:08:08 1:04:42 3 1
4 Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 0:47:59 1:07:01 4 13
5 Phantom 1331 Nick Royse 1025 DSQa   7 12
5 Europe 349 Helen McHale 1145 DNF   7 3

Race 16 - 05/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2072 Alan Dance 1109 00:59;42 0:53:50 1 16
2 Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 01:28:30 1:01:48 2 13
3 RS200 1274 Conor Hudson 1057 01:13:21 1:09:24 3 1

Race 17 - 12/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 3 Clive Eplett 996 01:11:06 1:11:23 1 5
2 Lark 12 Philip Whitney 1073 01:23:33 1:17:52 2 11
3 RS200 1379 David Henly 1057 DNF   4 1

Race 18 - 26/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Phantom 1331 Nick Royse 1025 1:02:11 1:00:40 1 12
2 Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1050 1:04:39 1:01:34 2 4
3 OK 2072 Alan Dance 1109 1:09:03 1:02:16 3 16
4 Europe 349 Helen McHale 1145 1:12:40 1:03:28 4 3

**Race 19 - 02/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Phantom 1392 Tim Hemsley 1025 0:44:29 0:43:24 1 4
2 Lark 12 Philip Whitney 1073 0:47:52 0:44:37 2 11
3 Phantom 1358 Bob Larder 1025 0:46:12 0:45:04 3 2
4 Scorpion 1964 Karen Ferguson 1053 RDGa   4 8
4 Cadet 8441 Ben Shorrock 1432 0:58:14 1:21:20 4 1
6 Cadet 9032/8514 Megan Ferguson 1432 0:58:57 1:22:20 5 13

Race 20 - 09/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Phantom 1392 Tim Hemsley 1025 1:00:34 0:59:05 1 4
2 Phantom 1331 Nick Royse 1025 1:02:32 1:01:00 2 12
3 Phantom 1358 Bob Larder 1025 1:04:28 1:02:54 3 2
4 Lark 2469 Chris Ellis 1073 1:08:22 1:03:43 4 9
5 Lark 12 Philip Whitney 1073 1:09:17 1:04:34 5 11
6 OK 2072 Alan Dance 1109 DNF   8 16
6 RS200 37 Katrina Gilbert 1057 DSQa   8 2

Race 21 - 16/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Phantom 1392 Tim Hemsley 1025 1:07:32 1:05:53 1 4
2 Phantom 1331 Nick Royse 1025 1:10:06 1:08:23 2 12
3 OK 2072 Alan Dance 1109 1:16:12 1:08:43 3 16
4 420 53703 Ben Hazeldine 1087 1:15:26 1:09:24 4 1
5 Lark 2469 Chris Ellis 1073 1:14:42 1:09:37 5 9
6 RS200 37 Katrina Gilbert 1057 DNF   7 2

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area27
DNFStarted but did not finishVaries
DSQaDisqualification - Did not sign onVaries
RAFRetired after finishing6
RDGaRedress - average points for all races except the race in question4

Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com