Close

K Class Points Summer 2015

Frensham Pond Sailing Club

Provisional Series Results as of 17:25 on October 28, 2015

Overall

Sailed: 22, Discards: 11, To count: 11, To qualify: 11, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
5 Apr 12:10
Race 2
26 Apr 14:10
Race 3
3 May 12:10
Race 4
17 May 14:10
Race 5
24 May 12:10
Race 6
31 May 14:10
Race 7
7 June 12:10
Race 8
14 June 14:10
Race 9
21 June 12:10
Race 10
5 July 12:10
Race 11
12 July 14:10
Race 12
19 July 12:10
Race 13
2 Aug 12:10
Race 14
9 Aug 14:10
Race 15
16 Aug 12:10
Race 16
23 Aug 14:10
Race 17
30 Aug 12:10
Race 18
6 Sep 14:10
Race 19
27 Sep 12:10
Race 20
4 Oct 14:10
Race 21
18 Oct 12:10
Race 22
25 Oct 14:10
Nett Races
1st OK 2165 Alan Dance   1100 (5) (5) 1 (33) 1 2 1 2 3 5 (7) 4 (33) 1 (33) (33) (33) (8 DNF) 1 (33) 2 (33) 23 16
2nd Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 (33) 3 (33) 5 (33) 1 (33) (33) 1 3 5 2 (33) (33) (33) 3 2 2 (33) (33) (33) 5 32 11
3rd Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 4 (33) 2 (6) (33) 3 3 1 4 (33) (8) 5 2 (33) 2 (33) (33) 4 4 (33) (33) (33) 34 13
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1138 3 2 (33) 3 (33) (33) (33) (33) 2 4 6 1 (33) (33) 1 (33) (33) (33) (33) 33 1 4 60 10
DNQ Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 (33) 6 (33) 7 2 (33) 4 3 (33) 8 DNF (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 6 3 2 107 9
DNQ RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 (33) 1 (33) 1 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 1 (33) 1 (33) (33) 33 1 33 33 33 33 33 203 4
DNQ RS100 10.2 259 Ian Gregory   983 1 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 2 2 6 (33) (33) (33) 1 33 33 33 33 33 33 210 5
DNQ Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 7 4 5 (33) (33) (33) (33) (33) 3 4 33 33 33 33 33 33 221 5
DNQ Merlin Rocket 3638 Justin Philipps Lisa Philipps 985 (33) (33) (33) (33) 3 (33) (33) (33) 7 DSQa (33) (33) (33) 3 (33) 33 33 4 33 33 33 33 33 248 4
DNQ Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / George Bridge 1071 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 5 (33) 6 (33) (33) (33) 33 33 33 33 5 33 3 33 33 250 4
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1138 2 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 1 (33) (33) (33) 33 33 33 33 1 33 33 33 33 268 3
DNQ Phantom 1358 Bob Larder   995 (33) 4 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 3 1 33 33 272 3
DNQ K1 74 Nick Clibborn   1065 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 3 5 33 33 3 275 3
DNQ Lark 2200 Mike King Kirsten Sfaxi 1071 (33) 8 DNF (33) 8 (33) 5 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 285 3
DNQ RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust / Roger Gilbert 1047 (33) (33) (33) 2 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 3 (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 302 2
DNQ RS200 639 Stefan Bennett N Taylor / Will Shrubb 1047 (33) (33) (33) (33) (33) 4 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 1 302 2
DNQ RS200 1274 Olly Hudson Linda Smee/TBA 1047 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 2 33 33 3 33 33 33 33 33 302 2
DNQ Phantom 1331 Nick Royse   995 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 2 (33) (33) (33) (33) 3 (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 302 2
DNQ Europe 349 Helen McHale   1148 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 2 33 33 33 33 33 33 332 1
DNQ RS200 684 Ian Cherrill Ali Jones 1047 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 2 33 33 332 1
DNQ Phantom 1392 Justin Philipps   995 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 3 33 33 33 333 1
DNQ Lark 2339 Ben Shorrock Ross Thompson 1071 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 4 (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 334 1
DNQ 420 51766 Karen Ferguson Megan Ferguson 1105 (33) (33) (33) 4 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 334 2
DNQ RS200 1295 Tim Chandler Stefan Bennett 1047 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 4 33 33 334 1
DNQ Laser RADIAL 86753 Tom Bridge   1135 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 5 33 33 33 33 33 335 1
DNQ RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury 1047 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 5 33 33 335 1
DNQ Comet 713 John Yarham   1200 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 5 (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 335 1
DNQ RS Aero 9 1099 Rupert Nevile   1040 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 6 (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 336 1
DNQ RS100 8.4 447 Colin Hammond   1000 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 6 33 33 33 33 336 1
DNQ Scorpion 1964 Megan Ferguson Garry Ferguson 1040 (33) (33) (33) (33) (33) 6 (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 336 1
DNQ Laser 4.7 121720 Annabel Taylor   1195 (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 7 33 33 337 1
DNQ RS Vision 942 G Cornelius K Cornelius 1134 (33) (33) (33) (33) (33) 8 DNF (33) (33) (33) (33) (33) (33) 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 338 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:

26 July No race today - insufficient competitors & unfavourable weather.

Race 1 - 5 Apr at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 259 Ian Gregory   983 0:47:00 0:47:49 1 5
2 Streaker 1760 Graham Butler   1138 0:58:15 0:51:11 2 3
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 0:59:31 0:52:18 3 10
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:57:21 0:53:33 4 13
5 OK 2165 Alan Dance   1100 0:59:00 0:53:38 5 16

Race 2 - 26 Apr at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:55:13 0:56:10 1 4
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:06:56 0:58:49 2 10
3 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 1:05:22 1:01:02 3 11
4 Phantom 1358 Bob Larder   995 1:00:53 1:01:11 4 3
5 OK 2165 Alan Dance   1100 1:07:30 1:01:22 5 16
6 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 1:06:37 1:07:38 6 9
7 Lark 2200 Mike King Kirsten Sfaxi 1071 DNF   8 3

Race 3 - 3 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1100 1:06:00 1:00:00 1 16
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:04:53 1:00:35 2 13

Race 4 - 17 May at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:53:53 0:54:49 1 4
2 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust / Roger Gilbert 1047 0:57:56 0:55:20 2 2
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:03:11 0:55:31 3 10
4 420 51766 Karen Ferguson Megan Ferguson 1105 1:02:08 0:56:14 4 2
5 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 1:01:13 0:57:10 5 11
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:01:15 0:57:11 6 13
7 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 1:00:47 1:01:43 7 9
8 Lark 2200 Mike King Kirsten Sfaxi 1071 1:10:13 1:05:34 8 3

Race 5 - 24 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1100 1:00:13 0:54:45 1 16
2 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 0:57:51 0:58:44 2 9
3 Merlin Rocket 3638 Justin Philipps Lisa Philipps 985 1:00:21 1:01:16 3 4

Race 6 - 31 May at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 0:53:00 0:49:29 1 11
2 OK 2165 Alan Dance   1100 0:54:46 0:49:47 2 16
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:54:00 0:50:25 3 13
4 RS200 639 Stefan Bennett N Taylor / Will Shrubb 1047 0:54:23 0:51:57 4 2
5 Lark 2200 Mike King Kirsten Sfaxi 1071 0:58:47 0:54:53 5 3
6 Scorpion 1964 Megan Ferguson Garry Ferguson 1040 0:59:41 0:57:23 6 1
7 RS Vision 942 G Cornelius K Cornelius 1134 DNF   8 1

Race 7 - 7 June at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1100 0:49:27 0:44:57 1 16
2 Phantom 1331 Nick Royse   995 0:47:50 0:48:04 2 2
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:52:33 0:49:04 3 13
4 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 0:48:39 0:49:23 4 9
5 Comet 713 John Yarham   1200 1:01:13 0:51:01 5 1
6 RS Aero 9 1099 Rupert Nevile   1040 0:55:23 0:53:15 6 1
7 Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 0:58:27 0:54:35 7 5

Race 8 - 14 June at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:55:42 0:52:00 1 13
2 OK 2165 Alan Dance   1100 0:58:36 0:53:16 2 16
3 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 0:52:56 0:53:44 3 9
4 Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 0:59:18 0:55:22 4 5
5 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / George Bridge 1071 0:59:59 0:56:00 5 4

Race 9 - 21 June at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 0:52:21 0:48:53 1 11
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 0:56:22 0:49:32 2 10
3 OK 2165 Alan Dance   1100 0:56:01 0:50:55 3 16
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:55:31 0:51:50 4 13
5 Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 1:11:49 1:07:03 5 5
6 Merlin Rocket 3638 Justin Philipps Lisa Philipps 985 DSQa   7 4

Race 10 - 5 July at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1138 1:15:36 1:06:26 1 3
2 RS100 10.2 259 Ian Gregory   983 1:05:58 1:07:06 2 5
3 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 1:14:09 1:09:14 3 11
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:19:04 1:09:29 4 10
5 OK 2165 Alan Dance   1100 1:18:29 1:11:21 5 16
6 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / George Bridge 1071 1:21:00 1:15:38 6 4
7 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 DNF   8 9

Race 11 - 12 July at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:49:31 0:50:22 1 4
2 RS100 10.2 259 Ian Gregory   983 0:51:04 0:51:57 2 5
3 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust / Roger Gilbert 1047 0:54:28 0:52:01 3 2
4 Lark 2339 Ben Shorrock Ross Thompson 1071 0:57:27 0:53:38 4 1
5 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 0:57:49 0:53:59 5 11
6 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:02:11 0:54:39 6 10
7 OK 2165 Alan Dance   1100 1:00:36 0:55:05 7 16
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:59:21 0:55:25 8 13

Race 12 - 19 July at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 0:59:12 0:52:01 1 10
2 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 0:56:05 0:52:22 2 11
3 Phantom 1331 Nick Royse   995 0:52:49 0:53:05 3 2
4 OK 2165 Alan Dance   1100 0:58:42 0:53:22 4 16
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:57:21 0:53:33 5 13
6 RS100 10.2 259 Ian Gregory   983 0:56:43 0:57:42 6 5

Race 13 - 2 Aug at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:50:39 0:51:32 1 4
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:58:17 0:54:25 2 13
3 Merlin Rocket 3638 Justin Philipps Lisa Philipps 985 0:59:55 1:00:50 3 4

Race 14 - 9 Aug at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1100 0:59:40 0:54:15 1 16
2 RS200 1274 Olly Hudson Linda Smee/TBA 1047 1:08:51 1:05:46 2 2

Race 15 - 16 Aug at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:06:26 0:58:23 1 10
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:05:38 1:01:17 2 13
3 Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 1:09:24 1:04:48 3 5

Race 16 - 23 Aug at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 259 Ian Gregory   983 0:55:12 0:56:09 1 5
2 Europe 349 Helen McHale   1148 1:04:55 0:56:33 2 1
3 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 1:01:52 0:57:46 3 11
4 Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 1:09:27 1:04:51 4 5

Race 17 - 30 Aug at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 1:00:01 1:01:03 1 4
2 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 1:09:29 1:04:53 2 11
3 RS200 1274 Olly Hudson Linda Smee/TBA 1047 1:15:19 1:11:56 3 2
4 Merlin Rocket 3638 Justin Philipps Lisa Philipps 985 1:12:01 1:13:07 4 4
5 Laser RADIAL 86753 Tom Bridge   1135 1:24:06 1:14:06 5 1

Race 18 - 6 Sep at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1138 1:01:25 0:53:58 1 3
2 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 1:01:54 0:57:48 2 11
3 K1 74 Nick Clibborn   1065 1:02:19 0:58:31 3 3
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:03:22 0:59:10 4 13
5 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / George Bridge 1071 1:08:56 1:04:22 5 4
6 RS100 8.4 447 Colin Hammond   1000 1:06:58 1:06:58 6 1
7 OK 2165 Alan Dance   1100 DNF   8 16

Race 19 - 27 Sep at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1100 0:56:45 0:51:35 1 16
2 Phantom 1358 Bob Larder   995 0:51:40 0:51:56 3 3
2 Phantom 1392 Justin Philipps   995 0:51:40 0:51:56 3 1
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:56:31 0:52:46 4 13
5 K1 74 Nick Clibborn   1065 0:56:38 0:53:11 5 3

Race 20 - 4 Oct at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Phantom 1358 Bob Larder   995 1:01:05 1:01:23 1 3
2 RS200 684 Ian Cherrill Ali Jones 1047 1:05:28 1:02:32 2 1
3 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / George Bridge 1071 1:07:14 1:02:47 3 4
4 RS200 1295 Tim Chandler Stefan Bennett 1047 1:05:50 1:02:53 4 1
5 RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury 1047 1:07:40 1:04:38 5 1
6 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 1:03:51 1:04:49 6 9
7 Laser 4.7 121720 Annabel Taylor   1195 1:18:14 1:05:28 7 1

Race 21 - 18 Oct at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:02:59 0:55:21 1 10
2 OK 2165 Alan Dance   1100 1:01:18 0:55:44 2 16
3 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 0:56:12 0:57:03 3 9

Race 22 - 25 Oct at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 639 Stefan Bennett N Taylor / Will Shrubb 1047 0:51:51 0:49:31 1 2
2 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland / Y Thompson / Phil Whitney 985 0:52:07 0:52:55 2 9
3 K1 74 Nick Clibborn   1065 0:58:50 0:55:15 3 3
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:08:02 0:59:47 4 10
5 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Ollie King / Judith Young 1071 1:04:51 1:00:33 5 11

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 33
DNFStarted but did not finish 8
DSQaDisqualification - Did not sign on 7



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com