Close

K Class Personal Handicap Summer 2016

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 20:38 on July 24, 2017

Overall

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Race 1
2 Apr 15:55
Race2
9 Apr 10:40
Race 3
16 Apr 15:45
Race 4
30 Apr 10:40
Race 5
7 May 15:55
Race 6
14 May 10:40
Race 7
21 May 15:55
Race 8
28 May 10:40
Race 9
18 June 15:55
Race 10
2 July 10:40
Race 11
9 July 15:55
Race 12
16 July 10:40
Race 13
23 July 15:45
Nett Races
1st Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 (3) (8) (4) 2 2 (5) 3 1 2 (23) 3 (23) 2 15 11
2nd K1 117 Hilary King   1068 63 1121 1 6 2 (23) (23) 4 2 (23) (23) (23) (23) 1 1 17 7
3rd Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 (5) (10) 3 (23) 3 (6) (5) 2 3 3 (23) 2 3 19 11
DNQ RS200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 68 1187 6 (23) 6 (23) (23) (23) (23) (23) 1 23 2 23 23 84 4
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1132 63 1189 4 7 (23) 1 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 104 3
DNQ Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 68 1213 (23) (23) (23) (23) (23) 7 (23) 23 23 2 4 23 23 105 3
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 61 1025 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 1 23 23 1 23 23 23 117 2
DNQ RS100 8.4 259 Ian Gregory   1008 61 1025 (23) 1 1 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 117 2
DNQ Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 981 60 981 (23) (23) (23) (23) 1 (23) 4 (23) 23 23 23 23 23 120 2
DNQ RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1024 63 1161 (23) (23) (23) (23) (23) 2 (23) 23 23 23 23 5 DNF 23 122 2
DNQ RS Aero 7 2536 Jeff Dolton   1071 64 1142 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 5 DNF 4 124 2
DNQ OK 2165 Alan Dance   1104 63 1159 2 9 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 126 2
DNQ 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson 1120 63 1176 (23) (23) (23) (23) (23) 1 (23) 23 23 23 23 23 23 139 1
DNQ SigneT 907 Rob Anstey Kate Taylor 1265 65 1370 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 1 23 23 139 1
DNQ Comet 231 Steve Gregory   1204 66 1344 (23) 2 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 140 1
DNQ RS100 10.2 3 Clive Eplett   978 61 994 (23) 3 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 141 1
DNQ 420 52230 Rebecca Videlo Keith Videlo 1120 66 1232 (23) (23) (23) (23) (23) 3 (23) 23 23 23 23 23 23 141 1
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1137 63 1189 (23) 4 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 142 1
DNQ RS200 1636 Charlotte Videlo Keith Videlo 1047 65 1134 (23) 5 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 143 2
DNQ RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1008 62 1042 (23) (23) 5 (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 143 1
DNQ RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Rachel Pyke 1240 63 1302 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 6 23 23 23 23 23 23 144 1
DNQ Scorpion 1964 Karen Ferguson Gary Ferguson 1040 63 1092 (23) (23) 8 DNF (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 146 1

PERSONAL HANDICAP APPLIED USING K CLASS P Factor
Personal YN = PYN/60 x P factor

Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:

P FACTOR UPDATED IN ACCORDANCE WITH CHRIS ELLIS LIST OF 3RD APRIL 2017





Race 1 - 2 Apr at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1068 63 1121 0:53:30 0:47:44 1 7
2 OK 2165 Alan Dance   1104 63 1159 0:58:28 0:50:27 2 2
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:57:30 0:51:09 3 11
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 63 1189 1:04:23 0:54:09 4 3
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 1:02:44 0:56:43 5 11
6 RS200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 68 1187 1:09:37 0:58:39 6 4

Race2 - 9 Apr at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 8.4 259 Ian Gregory   1008 61 1025 0:41:02 0:40:02 1 2
2 Comet 231 Steve Gregory   1204 66 1344 0:54:48 0:40:46 2 1
3 RS100 10.2 3 Clive Eplett   978 61 994 0:41:05 0:41:20 3 1
4 Streaker 1760 Graham Butler   1137 63 1189 0:50:39 0:42:36 4 1
5 RS200 1636 Charlotte Videlo Keith Videlo 1047 65 1134 0:49:50 0:43:57 5 2
6 K1 117 Hilary King   1068 63 1121 0:50:10 0:44:45 6 7
7 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 63 1189 0:53:53 0:45:19 7 3
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:51:29 0:45:48 8 11
9 OK 2165 Alan Dance   1104 63 1159 0:53:10 0:45:52 9 2
10 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:52:27 0:47:25 10 11

Race 3 - 16 Apr at 15:45

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 8.4 259 Ian Gregory   1008 61 1025 0:46:03 0:44:56 1 2
2 K1 117 Hilary King   1068 63 1121 0:50:35 0:45:07 2 7
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:50:13 0:45:24 3 11
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:51:14 0:45:35 4 11
5 RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1008 62 1042 0:48:16 0:46:19 5 1
6 RS200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 68 1187 0:55:37 0:46:51 6 4
7 Scorpion 1964 Karen Ferguson Gary Ferguson 1040 63 1092 DNF   8 1

Race 4 - 30 Apr at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 63 1189 0:49:51 0:41:56 1 3
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:50:00 0:44:29 2 11

Race 5 - 7 May at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 981 60 981 0:41:42 0:42:30 1 2
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:53:03 0:47:12 2 11
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:58:20 0:52:45 3 11

Race 6 - 14 May at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson 1120 63 1176 0:48:49 0:41:31 1 1
2 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1024 63 1161 0:49:22 0:42:31 2 2
3 420 52230 Rebecca Videlo Keith Videlo 1120 66 1232 0:52:48 0:42:51 3 1
4 K1 117 Hilary King   1068 63 1121 0:48:37 0:43:22 4 7
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:48:48 0:43:25 5 11
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:49:21 0:44:37 6 11
7 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 68 1213 0:55:28 0:45:44 7 3

Race 7 - 21 May at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 61 1025 0:46:25 0:45:17 1 2
2 K1 117 Hilary King   1068 63 1121 0:53:20 0:47:35 2 7
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:54:22 0:48:22 3 11
4 Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 981 60 981 0:47:40 0:48:35 4 2
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:54:04 0:48:53 5 11
6 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Rachel Pyke 1240 63 1302 1:05:59 0:50:41 6 1

Race 8 - 28 May at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 1:04:53 0:57:44 1 11
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 1:14:03 1:06:57 2 11

Race 9 - 18 June at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 68 1187 0:50:09 0:42:15 1 4
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:48:23 0:43:03 2 11
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:56:55 0:51:28 3 11

Race 10 - 2 July at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 61 1025 0:50:17 0:49:03 1 2
2 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 68 1213 1:03:12 0:52:06 2 3
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:57:39 0:52:07 3 11

Race 11 - 9 July at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 SigneT 907 Rob Anstey Kate Taylor 1265 65 1370 0:50:23 0:36:47 1 1
2 RS200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 68 1187 0:43:43 0:36:50 2 4
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 0:43:10 0:38:24 3 11
4 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 68 1213 0:48:07 0:39:40 4 3

Race 12 - 16 July at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1068 63 1121 0:48:13 0:43:01 1 7
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 0:50:31 0:45:41 2 11
3 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1024 63 1161 DNF   5 2
3 RS Aero 7 2536 Jeff Dolton   1071 64 1142 DNF   5 2

Race 13 - 23 July at 15:45

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1068 63 1121 1:03:53 0:56:59 1 7
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 63 1124 1:05:09 0:57:58 2 11
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 62 1106 1:07:17 1:00:50 3 11
4 RS Aero 7 2536 Jeff Dolton   1071 64 1142 1:16:42 1:07:10 4 2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com