Close

K Class Points Summer 2017

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 20:31 on July 24, 2017

Overall

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
2 Apr 14:10
Race 2
9 Apr 12:10
Race 3
16 Apr 14:10
Race 4
30 Apr 12:10
Race 5
7 May 14:10
Race 6
14 May 12:10
Race 7
21 May 14:10
Race 8
28 May 12:10
Race 9
18 June 14:10
Race 10
2 July 12:10
Race 11
9 July 14:10
Race 12
16 July 12:10
Race 13
23 July 14:10
Nett Races
1st Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 (2) (8) (6) 2 2 1 (7) 1 2 (23) 2 (23) 1 11 11
2nd Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 3 (9) (4) (23) (4) 3 (6) 2 3 1 (23) 3 3 18 11
3rd K1 117 Hilary King   1068 1 3 5 (23) (23) 2 4 (23) (23) (23) (23) 2 2 19 7
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1132 4 7 (23) 1 1 (23) 5 (23) 1 (23) (23) (23) 23 42 6
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 6 (23) 8 (23) (23) (23) (23) (23) 4 23 4 23 23 91 4
DNQ RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 (23) (23) 2 (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 1 4 99 3
DNQ Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 981 5 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 3 23 2 23 23 23 102 3
DNQ Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 (23) (23) (23) (23) (23) 5 (23) 23 23 3 5 23 23 105 3
DNQ RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1047 (23) 6 (23) (23) (23) 4 10 DSQa (23) (23) 23 23 23 23 112 3
DNQ RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 (23) 1 1 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 117 2
DNQ Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 981 (23) (23) (23) (23) 3 (23) 2 (23) 23 23 23 23 23 120 2
DNQ RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1008 (23) (23) 3 (23) (23) (23) 3 (23) 23 23 23 23 23 121 2
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 1 23 23 23 23 23 23 139 1
DNQ RS 200 1636 Rebecca Videlo Keith Videlo 1047 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 1 23 23 139 1
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1132 (23) 2 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 140 1
DNQ Phantom 1358 Bob Larder   999 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 3 23 23 141 1
DNQ RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 (23) 4 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 142 1
DNQ RS 100 10.2 357 Neil Hardie   978 (23) 5 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 143 1
DNQ RS Aero 7 2356 Jeff Dolton   1071 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 5 DNF 23 143 1
DNQ Scorpion 1964 Karen Ferguson Gary Ferguson 1040 (23) (23) 7 (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 145 1
DNQ Comet Trio 585 Godfrey Ayres J Ayres 1094 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 8 23 23 23 23 23 23 146 1
DNQ RS 200 684 Ian Cherrill Ali Jones 1047 (23) 11 DNF (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 149 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:



Race 1 - 2 Apr at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1068 0:52:39 0:49:18 1 7
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:53:13 0:49:44 2 11
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 0:55:34 0:51:56 3 11
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:00:32 0:53:28 4 6
5 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 981 0:53:10 0:54:12 5 3
6 RS 200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 1:04:29 1:01:35 6 4

Race 2 - 9 Apr at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 0:53:27 0:53:02 1 2
2 Streaker 1760 Graham Butler   1132 1:01:23 0:54:14 2 1
3 K1 117 Hilary King   1068 0:58:38 0:54:54 3 7
4 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 0:53:43 0:54:56 4 1
5 RS 100 10.2 357 Neil Hardie   978 0:55:52 0:57:07 5 1
6 RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1047 0:59:56 0:57:15 6 3
7 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:05:31 0:57:53 7 6
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:02:05 0:58:01 8 11
9 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:02:27 0:58:22 9 11
10 RS 200 684 Ian Cherrill Ali Jones 1047 DNF   11 1

Race 3 - 16 Apr at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 1:02:38 1:02:08 1 2
2 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 1:10:03 1:02:33 2 3
3 RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1008 1:03:18 1:02:48 3 2
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:08:32 1:04:03 4 11
5 K1 117 Hilary King   1068 1:09:25 1:05:00 5 7
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:10:53 1:06:15 6 11
7 Scorpion 1964 Karen Ferguson Gary Ferguson 1040 1:08:56 1:06:17 7 1
8 RS 200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 1:15:15 1:11:52 8 4

Race 4 - 30 Apr at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:07:08 0:59:18 1 6
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:04:25 1:00:12 2 11

Race 5 - 7 May at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:02:09 0:54:54 1 6
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:01:52 0:57:49 2 11
3 Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 981 0:57:09 0:58:15 3 2
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:03:07 0:58:59 4 11

Race 6 - 14 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:55:27 0:51:49 1 11
2 K1 117 Hilary King   1068 0:55:53 0:52:20 2 7
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 0:56:26 0:52:44 3 11
4 RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1047 0:55:32 0:53:02 4 3
5 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 1:04:38 1:00:24 5 3

Race 7 - 21 May at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:54:58 0:54:32 1 1
2 Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 981 0:56:15 0:57:20 2 2
3 RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1008 0:57:51 0:57:23 3 2
4 K1 117 Hilary King   1068 1:02:21 0:58:23 4 7
5 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:08:48 1:00:47 5 6
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:05:35 1:01:18 6 11
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:05:40 1:01:22 7 11
8 Comet Trio 585 Godfrey Ayres J Ayres 1094 1:12:00 1:05:49 8 1
9 RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1047 DSQa   10 3

Race 8 - 28 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:10:28 1:05:51 1 11
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:11:41 1:07:00 2 11
3 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 981 1:06:27 1:07:44 3 3

Race 9 - 18 June at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:04:39 0:57:07 1 6
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:01:35 0:57:33 2 11
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:01:50 0:57:47 3 11
4 RS 200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 1:01:23 0:58:38 4 4

Race 10 - 2 July at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 0:56:45 0:53:02 1 11
2 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 981 0:57:24 0:58:31 2 3
3 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 1:04:29 1:00:16 3 3

Race 11 - 9 July at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1636 Rebecca Videlo Keith Videlo 1047 0:45:16 0:43:14 1 1
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:46:34 0:43:31 2 11
3 Phantom 1358 Bob Larder   999 0:44:26 0:44:29 3 1
4 RS 200 528 Tom Flintham Luke Anstey / Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 0:47:17 0:45:10 4 4
5 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 0:54:19 0:50:46 5 3

Race 12 - 16 July at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 1:03:11 0:56:25 1 3
2 K1 117 Hilary King   1068 1:02:00 0:58:03 2 7
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:02:43 0:58:37 3 11
4 RS Aero 7 2356 Jeff Dolton   1071 DNF   5 1

Race 13 - 23 July at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:01:15 0:57:15 1 11
2 K1 117 Hilary King   1068 1:03:08 0:59:07 2 7
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Megan Ferguson / Kirsten Kuhnert 1070 1:04:16 1:00:04 3 11
4 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 1:07:47 1:00:31 4 3

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies
DSQaDisqualification - Did not sign on 10



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com