Close

K Class Personal Handicap Summer 2018

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 22:46 on May 20, 2018

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Race 1
1 Apr 10:40
Race 2
15 Apr 15:55
Race 3
22 Apr 10:40
Race 4
29 Apr 15:55
Race 5
6 May 10:40
Race 6
13 May 15:55
Race 7
20 May 10.40
Nett Races
1st Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 1 (3) (4) (6) 2 1 2 6 7
2nd Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 63 1124 2 1 (5) 5 (14) (14) 3 11 5
DNQ OK 2165 Alan Dance   1104 64 1178 (14) (14) 1 3 1 (14) 14 19 3
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 61 1025 (14) 2 (14) 1 (14) 14 14 31 2
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1128 64 1203 (14) (14) (14) 14 14 14 1 43 1
DNQ Scorpion 1964 Karen Ferguson Megan Ferguson 1036 64 1105 (14) (14) 2 (14) 14 14 14 44 1
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1128 65 1222 (14) (14) (14) 2 14 14 14 44 1
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Megan Pascoe 1046 68 1185 (14) (14) (14) 14 14 2 14 44 1
DNQ K1 117 Hilary King   1070 64 1141 (14) (14) 3 (14) 14 14 14 45 1
DNQ Solo 4592 Bryan Taylor   1180 62 1143 (14) 4 (14) (14) 14 14 14 46 1
DNQ 420 51766 Ross Thompson Megan Ferguson 1111 62 1148 (14) (14) (14) 4 14 14 14 46 1
DNQ RS 200 1495 Rob Ahlheid T Ahlheid 1185 68 1081 (14) 5 (14) (14) 14 14 14 47 1
DNQ Phantom 1358 Bob Larder   999 63 1049 (14) (14) 6 (14) 14 14 14 48 1

PERSONAL HANDICAP APPLIED USING K CLASS P Factor
Personal YN = PYN/60 x P factor

Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:

P FACTOR UPDATED IN ACCORDANCE WITH CHRIS ELLIS LIST OF 3RD APRIL 2017





Race 1 - 1 Apr at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 0:44:10 0:38:43 1 7
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 63 1124 0:44:31 0:39:36 2 5

Race 2 - 15 Apr at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 63 1124 0:40:47 0:36:17 1 5
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 61 1025 0:37:46 0:36:51 2 2
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 0:43:43 0:38:19 3 7
4 Solo 4592 Bryan Taylor   1180 62 1143 0:44:05 0:38:34 4 1
5 RS 200 1495 Rob Ahlheid T Ahlheid 1185 68 1081 0:44:51 0:41:29 5 1

Race 3 - 22 Apr at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 64 1178 0:42:49 0:36:21 1 3
2 Scorpion 1964 Karen Ferguson Megan Ferguson 1036 64 1105 0:40:35 0:36:44 2 1
3 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:42:10 0:36:57 3 1
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 0:42:20 0:37:06 4 7
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 63 1124 0:42:21 0:37:41 5 5
6 Phantom 1358 Bob Larder   999 63 1049 0:39:54 0:38:02 6 1

Race 4 - 29 Apr at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 61 1025 0:41:07 0:40:07 1 2
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 65 1222 0:49:53 0:40:49 2 1
3 OK 2165 Alan Dance   1104 64 1178 0:48:52 0:41:29 3 3
4 420 51766 Ross Thompson Megan Ferguson 1111 62 1148 0:48:51 0:42:33 4 1
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 63 1124 0:48:31 0:43:10 5 5
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 0:50:17 0:44:04 6 7

Race 5 - 6 May at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 64 1178 0:45:07 0:38:18 1 3
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 0:45:15 0:39:39 2 7

Race 6 - 13 May at 15:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 0:45:27 0:39:50 1 7
2 RS 200 528 Tom Flintham Megan Pascoe 1046 68 1185 0:52:20 0:44:10 2 1

Race 7 - 20 May at 10.40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1128 64 1203 0:44:25 0:36:55 1 1
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 64 1141 0:44:29 0:38:59 2 7
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 63 1124 0:44:55 0:39:58 3 5

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com