Close

2018 K Class Summer Points

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 22:54 on May 20, 2018

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
1 Apr 12:10
Race 2
15 Apr 14:10
Race 3
22 Apr 12:10
Race 4
29 Apr 14:10
Race 5
6 May 12:10
Race 6
13 May 14:10
Race 7
20 May 12:10
Nett Races
1st Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 3 (8) (7) (5) 2 2 2 9 7
2nd OK 2165 Alan Dance   1104 (22) 6 5 (8) 1 1 (8 DNF) 13 6
3rd Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1 5 4 (6) (22) (22) 5 15 5
4th Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 2 (22) (22) (22) 3 6 6 17 4
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 (22) 2 (22) 1 (22) 22 4 29 3
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1128 (22) (22) (22) 3 22 22 1 48 2
DNQ K1 117 Hilary King   1070 (22) 3 6 (22) (22) 22 22 53 2
DNQ RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey / K Nevile 1240 (22) 7 (22) 2 (22) 22 22 53 2
DNQ RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1046 (22) (22) (22) 7 22 3 22 54 2
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1046 (22) 13 DNF (22) (22) 22 5 22 62 2
DNQ RS 200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1046 (22) (22) 1 (22) 22 22 22 67 1
DNQ Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 980 (22) 1 (22) (22) 22 22 22 67 1
DNQ 420 51766 Karen Ferguson Megan Ferguson 1111 (22) (22) 2 (22) 22 22 22 68 1
DNQ Phantom 1358 Bob Larder   999 (22) (22) 3 (22) 22 22 22 69 1
DNQ RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 (22) (22) (22) 22 22 22 3 69 1
DNQ RS Feva XL 5782 Tom Ahlheid Tom Stratton-Brown 1240 (22) 4 (22) (22) 22 22 22 70 1
DNQ RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1046 (22) (22) (22) 22 22 4 22 70 1
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1128 (22) (22) (22) 4 22 22 22 70 1
DNQ RS 200 1495 Rob Ahlheid T Alheid 1046 (22) 9 (22) (22) 22 22 22 75 1
DNQ Scorpion 1964 Megan Ferguson Gary Ferguson 1036 (22) 10 (22) (22) 22 22 22 76 1
DNQ RS 200 236 Harry Stratton-Brown Olivia 1046 (22) 13 DNF (22) (22) 22 22 22 79 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:



Race 1 - 1 Apr at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1:00:52 0:56:53 1 5
2 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 0:57:47 0:58:58 2 4
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:07:10 1:02:46 3 7

Race 2 - 15 Apr at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 980 0:46:53 0:47:50 1 1
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:48:50 0:48:27 2 3
3 K1 117 Hilary King   1070 0:54:50 0:51:15 3 2
4 RS Feva XL 5782 Tom Ahlheid Tom Stratton-Brown 1240 1:05:40 0:52:57 4 1
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:58:01 0:54:13 5 5
6 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:13 0:54:33 6 6
7 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey / K Nevile 1240 1:08:05 0:54:54 7 2
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:01:18 0:57:17 8 7
9 RS 200 1495 Rob Ahlheid T Alheid 1046 1:01:05 0:58:24 9 1
10 Scorpion 1964 Megan Ferguson Gary Ferguson 1036 1:01:43 0:59:34 10 1
11 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1046 DNF   13 2
11 RS 200 236 Harry Stratton-Brown Olivia 1046 DNF   13 1

Race 3 - 22 Apr at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1046 0:56:02 0:53:34 1 1
2 420 51766 Karen Ferguson Megan Ferguson 1111 1:00:31 0:54:28 2 1
3 Phantom 1358 Bob Larder   999 0:54:50 0:54:53 3 1
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:58:45 0:54:54 4 5
5 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:53 0:55:09 5 6
6 K1 117 Hilary King   1070 1:00:50 0:56:51 6 2
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:03:42 0:59:32 7 7

Race 4 - 29 Apr at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:45:42 0:45:20 1 3
2 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey / K Nevile 1240 0:56:36 0:45:39 2 2
3 Streaker 1760 Graham Butler   1128 0:52:20 0:46:24 3 2
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 0:53:41 0:47:35 4 1
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:51:32 0:48:10 5 7
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:51:54 0:48:30 6 5
7 RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1046 0:51:00 0:48:45 7 2
8 OK 2165 Alan Dance   1104 0:56:02 0:50:45 8 6

Race 5 - 6 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:59:44 0:54:06 1 6
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:59:47 0:55:52 2 7
3 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 0:59:11 1:00:23 3 4

Race 6 - 13 May at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:58 0:55:13 1 6
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:00:54 0:56:55 2 7
3 RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1046 1:01:02 0:58:21 3 2
4 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1046 1:01:25 0:58:43 4 1
5 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1046 1:01:28 0:58:46 5 2
6 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 1:00:48 1:02:02 6 4

Race 7 - 20 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1128 1:02:30 0:55:24 1 2
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:02:52 0:58:45 2 7
3 RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 1:01:40 0:58:57 3 1
4 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:59:39 0:59:11 4 3
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1:03:35 0:59:25 5 5
6 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 1:03:30 1:04:48 6 4
7 OK 2165 Alan Dance   1104 DNF   8 6

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com