2013 - 2014 Winter K Class Points

Frensham Pond Sailing Club

Final Results as of March 26, 2014

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, To qualify: 9, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Race 1
3 Nov
Race 2
10 Nov
Race 3
17 Nov
Race 4
24 Nov
Race 5
08 Dec
Race 6
15 Dec
Race 7
22 Dec
Race 8
29 Dec
Race 9
5 Jan
Race 10
12 Jan
Race 11
19 Jan
Race 12
26 Jan
Race 13
2 Feb
Race 14
16 Feb
Race 15
23 Feb
Race 16
2 Mar
Race 17
16 Mar
Race 18
23 Mar
Nett Races
1st RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 5 DNF (25) (25) (25) 1 (25) (25) 1 (25) 1 (25) 1 1 (25) 1 3 (25) 1 15 9
2nd Phantom 1331 Nick Royse   1012 (25) (5) 3 1 2 1 (25) (25) (25) 2 2 (25) 2 (25) (25) 1 2 (25) 16 10
3rd RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 (25) 2 (25) (25) (25) (25) (25) 2 1 4 1 2 (25) 1 2 (25) (25) 4 19 9
4th Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 2 (7) 1 2 4 2 2 (6) 2 (25) (25) (25) (25) (25) (5 DNF) (6) 1 3 19 13
5th Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 (5 DNF) (6) (25) 3 (6) 4 DNF 1 3 4 (25) 3 4 (6) 3 (25) (5) 5 (25) 30 14
DNQ OK 2072 Alan Dance   1106 (25) 3 2 (25) 5 (25) (25) 4 (25) 3 (25) 3 (25) (25) (25) 25 25 25 95 6
DNQ Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1050 (25) (25) (25) (25) 7 (25) (25) 5 3 5 (25) (25) (25) 4 25 25 3 25 102 6
DNQ Lark 2470 Nigel Hufton Chris Feibosch/Amy/Alex Philpott 1071 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 5 2 25 2 25 2 136 4
DNQ Lark 2469 Oli Bown Vanessa Vanneman/Tim Hirst 1071 (25) (25) (25) (25) 9 (25) (25) (25) 5 (25) 6 (25) 9 DNF 25 25 25 25 25 154 4
DNQ Europe 349 Helen McHale   1148 (25) 11 DNF (25) (25) 3 (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 4 25 25 25 25 25 168 3
DNQ Laser 5 Lee Carey   1087 (25) 11 DNF (25) (25) 8 (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 9 DNF 25 25 25 25 25 178 3
DNQ Scorpion 1964 Karen Ferguson Gary Ferguson 1044 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 5 25 25 25 5 DNF 25 25 25 185 2
DNQ Merlin Rocket 3722 Roger Gilbert Katrina Gilbert 994 (25) 1 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 25 25 201 1
DNQ RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1053 1 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 25 25 201 1
DNQ Lark 2339 Matt Shorrock Ben Shorrock 1071 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 3 25 25 25 25 25 203 1
DNQ Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 994 (25) 4 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 25 25 204 1
DNQ RS200 372 Jeni Tod Nicki Yelland 1053 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 25 4 25 204 1
DNQ Firefly 3895 Ginny Harvey Single Handed 1168 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 4 25 25 25 25 25 25 25 204 1
DNQ Cadet 8845 Megan Ferguson Yasmin Sfaxi 1432 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 4 25 25 204 1
DNQ Cadet 8854 Jess Everson Megan Ferguson 1432 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 7 25 25 25 25 25 25 25 207 1
DNQ Lark 2535 Molly Speirs Hugh Speirs/Isobel Speirs 1071 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 7 25 25 207 1
DNQ Laser 117064 Peter Neville-Jones   1087 (25) 8 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 25 25 208 1
DNQ RS Vareo 360 Caitlin Turner   1052 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 9 DNF 25 25 25 25 25 25 25 209 1
DNQ Lark 2339 TBA TBA 1071 (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) (25) 25 25 25 25 25 25 9 DSQa 25 25 209 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:

01/12/2013 no race due to lack of wind

19/01/2014 Cadet 8854 sailed 1.33 laps to rest of fleet's 2.33 laps (Sailwave can only handle whole laps so lap count multiplied by 3 to give 4 laps & 7 laps respectively)

09/02/2014 no race due to too much wind


Race 1 - 3 Nov

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1053 0:57:57 4 0:55:02 1 1
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:05:36 4 1:01:15 2 13
3 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 DNF     5 9
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 DNF     5 14

Race 2 - 10 Nov

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 Merlin Rocket 3722 Roger Gilbert Katrina Gilbert 994 1:09:17 4 1:09:42 1 1
2 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 1:24:27 4 1:25:08 2 9
3 OK 2072 Alan Dance   1106 1:34:33 4 1:25:29 3 6
4 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 994 1:26:32 4 1:27:03 4 1
5 Phantom 1331 Nick Royse   1012 1:28:45 4 1:27:42 5 10
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:34:32 4 1:28:16 6 14
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:34:35 4 1:28:19 7 13
8 Laser 117064 Peter Neville-Jones   1087 1:39:29 4 1:31:31 8 1
9 Europe 349 Helen McHale   1148 DNF     11 3
9 Laser 5 Lee Carey   1087 DNF     11 3

Race 3 - 17 Nov

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:45:12   0:42:12 1 13
2 OK 2072 Alan Dance   1106 0:48:16   0:43:38 2 6
3 Phantom 1331 Nick Royse   1012 0:44:35   0:44:03 3 10

Race 4 - 24 Nov

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 Phantom 1331 Nick Royse   1012 0:58:41   0:57:59 1 10
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:05:15   1:00:55 2 13
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:06:11   1:01:48 3 14

Race 5 - 08 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 0:44:54   0:45:16 1 9
2 Phantom 1331 Nick Royse   1012 0:46:50   0:46:17 2 10
3 Europe 349 Helen McHale   1148 0:53:11   0:46:20 3 3
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:50:31   0:47:10 4 13
5 OK 2072 Alan Dance   1106 0:52:45   0:47:42 5 6
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 0:51:31   0:48:06 6 14
7 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1050 0:51:51   0:49:23 7 6
8 Laser 5 Lee Carey   1087 0:54:11   0:49:51 8 3
9 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Vanneman/Tim Hirst 1071 0:56:41   0:52:56 9 4

Race 6 - 15 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 Phantom 1331 Nick Royse   1012 0:53:50   0:53:12 1 10
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:09:38   1:05:01 2 13
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 DNF     4 14

Race 7 - 22 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 0:59:03   0:55:08 1 14
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:00:51   0:56:49 2 13

Race 8 - 29 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 0:52:14   0:52:39 1 9
2 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 0:52:24   0:52:49 2 9
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 0:59:00   0:55:05 3 14
4 OK 2072 Alan Dance   1106 1:01:54   0:55:58 4 6
5 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1050 0:59:17   0:56:28 5 6
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:01:36   0:57:31 6 13

Race 9 - 5 Jan

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 0:51:49   0:52:14 1 9
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:57:12   0:53:24 2 13
3 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1050 0:57:05   0:54:22 3 6
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 0:58:25   0:54:33 4 14
5 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Vanneman/Tim Hirst 1071 1:03:58   0:59:44 5 4

Race 10 - 12 Jan

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 1:02:49   1:03:19 1 9
2 Phantom 1331 Nick Royse   1012 1:04:12   1:03:26 2 10
3 OK 2072 Alan Dance   1106 1:15:48   1:08:32 3 6
4 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 1:08:18   1:08:51 4 9
5 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1050 1:12:56   1:09:28 5 6

Race 11 - 19 Jan

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 0:55:20 7 0:55:47 1 9
2 Phantom 1331 Nick Royse   1012 1:00:56 7 1:00:13 2 10
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:05:53 7 1:01:31 3 14
4 Firefly 3895 Ginny Harvey Single Handed 1168 1:12:12 7 1:01:49 4 1
5 Scorpion 1964 Karen Ferguson Gary Ferguson 1044 1:06:17 7 1:03:29 5 2
6 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Vanneman/Tim Hirst 1071 1:15:26 7 1:10:26 6 4
7 Cadet 8854 Jess Everson Megan Ferguson 1432 1:01:46 4 1:15:29 7 1
8 RS Vareo 360 Caitlin Turner   1052 DNF     9 1

Race 12 - 26 Jan

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 0:59:24   0:59:53 1 9
2 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 1:03:52   1:04:23 2 9
3 OK 2072 Alan Dance   1106 1:11:27   1:04:36 3 6
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:09:16   1:04:40 4 14

Race 13 - 2 Feb

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 0:59:20   0:59:49 1 9
2 Phantom 1331 Nick Royse   1012 1:01:39   1:00:55 2 10
3 Lark 2339 Matt Shorrock Ben Shorrock 1071 1:06:54   1:02:28 3 1
4 Europe 349 Helen McHale   1148 1:12:03   1:02:46 4 3
5 Lark 2470 Nigel Hufton Chris Feibosch/Amy/Alex Philpott 1071 1:07:19   1:02:51 5 4
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:09:32   1:04:55 6 14
7 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Vanneman/Tim Hirst 1071 DNF     9 4
7 Laser 5 Lee Carey   1087 DNF     9 3

Race 14 - 16 Feb

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 1:00:25   1:00:54 1 9
2 Lark 2470 Nigel Hufton Chris Feibosch/Amy/Alex Philpott 1071 1:10:05   1:05:26 2 4
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:10:14   1:05:35 3 14
4 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1050 1:11:26   1:08:02 4 6

Race 15 - 23 Feb

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 0:51:21   0:51:46 1 9
2 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 0:55:14   0:55:41 2 9
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 DNF     5 13
3 Scorpion 1964 Karen Ferguson Gary Ferguson 1044 DNF     5 2

Race 16 - 2 Mar

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 Phantom 1331 Nick Royse   1012 0:58:36 4 0:57:54 1 10
2 Lark 2470 Nigel Hufton Chris Feibosch/Amy/Alex Philpott 1071 1:02:02 4 0:57:55 2 4
3 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 0:58:06 4 0:58:34 3 9
4 Cadet 8845 Megan Ferguson Yasmin Sfaxi 1432 1:04:16 3 0:59:50 4 1
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:04:11 4 0:59:56 5 14
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:04:33 4 1:00:16 6 13
7 Lark 2535 Molly Speirs Hugh Speirs/Isobel Speirs 1071 1:11:28 4 1:06:44 7 1
8 Lark 2339 TBA TBA 1071 DSQa     9 1

Race 17 - 16 Mar

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:57:46   0:53:56 1 13
2 Phantom 1331 Nick Royse   1012 0:55:21   0:54:42 2 10
3 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1050 1:01:28   0:58:32 3 6
4 RS200 372 Jeni Tod Nicki Yelland 1053 1:01:43   0:58:37 4 1
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young/Molly Speirs/Megan Ferguson 1071 1:03:29   0:59:16 5 14

Race 18 - 23 Mar

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   992 0:44:40   0:45:02 1 9
2 Lark 2470 Nigel Hufton Chris Feibosch/Amy/Alex Philpott 1071 0:50:46   0:47:24 2 4
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:51:50   0:48:24 3 13
4 RS100 10.2 259 Ian Gregory   992 0:49:38   0:50:02 4 9

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 25
DNFStarted but did not finish Varies
DSQaDisqualification - Did not sign on 9



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com