Close

K Class Winter 2015 - 2016

Frensham Pond Sailing Club

Final Results

Overall

Sailed: 17, Discards: 8, To count: 9, To qualify: 9, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
8th November  
Race 2
15th November  
Race 3
22nd November  
Race 4
6th December  
Race 5
13th December  
Race 6
20th December  
Race 7
3rd January  
Race 8
10th January  
Race 9
17th January  
Race 10
24th January  
Race 11
31st January  
Race12
7th February  
Race 13
14th February  
Race 14
21st February  
Race 15
28th February  
Race 16
6th March  
Race 17
27th March  
Nett Races
1st Streaker 1824 Hugh Marston   1138 (23) (4) 3 (23) (6) (5) 1 4 (23) 3 2 3 1 3 (23) 2 (23) 22 12
2nd OK 2165 Alan Dance   1100 4 (23) 2 2 2 (23) 3 (5) (23) 1 4 (23) (23) 4 (23) 3 (23) 25 10
3rd Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 (23) (23) 4 (7) 4 2 4 (6) 3 2 1 1 (23) (6) (23) 5 (7 DNF) 26 13
4th Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 (23) 5 5 5 5 (6) (23) 3 (23) (23) (23) 4 3 (23) (23) 4 5 39 10
DNQ RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 3 (23) 1 1 (23) 4 2 1 2 (23) (23) (23) (23) 2 (23) (23) 23 39 8
DNQ K1 74 Nick Clibborn   1065 6 (23) (23) 4 3 3 8 DNF (23) 4 (23) 3 (23) 2 (23) (23) (23) 23 56 8
DNQ RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 (23) (23) (23) (23) 1 1 (23) 2 1 (23) (23) (23) 23 5 23 23 23 102 5
DNQ RS200 1613 Stefan Bennett Will Shrubb / Nicki Yelland 1047 5 3 (23) 3 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 5 (23) 23 23 23 23 4 112 5
DNQ Lark 2470 Nigel Hufton Matt Wood 1071 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 2 23 1 23 1 2 121 4
DNQ RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury / Rosie Targett 1047 (23) (23) (23) 8 (23) (23) (23) 7 6 5 6 (23) (23) 23 23 23 23 124 5
DNQ RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1047 1 1 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 1 141 3
DNQ 420 51341 Charles Whelan TBA 1105 (23) 2 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 4 23 23 23 23 23 23 23 167 2
DNQ Lark 2267 Mike King Kirsten Sfaxi 1071 (23) (23) (23) (23) (23) (23) 6 (23) (23) 23 23 6 DNF 23 23 23 23 23 173 2
DNQ 420 51766 Megan Ferguson TBA 1105 (23) 7 DNS (23) (23) (23) (23) 5 (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 23 173 2
DNQ RS200 589 Clive Eplett Megan Ferguson 1047 2 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 23 23 186 1
DNQ RS200 894 Keith Videlo Rebecca Videlo 1047 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 23 23 3 187 1
DNQ Scorpion 1964 Megan Ferguson Karen Ferguson 1040 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 5 23 23 23 23 23 23 23 23 189 1
DNQ Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 23 6 23 190 1
DNQ RS200 713 Club Ben Hazeldine George Bridge 1047 (23) (23) (23) 6 (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 23 23 190 1
DNQ RS200 264 Chris Yelland Katie Yelland 1047 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 7 23 23 23 23 23 23 191 1
DNQ Europe 349 Helen McHale   1148 (23) (23) (23) (23) 7 (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 23 23 23 191 1
DNQ Lark 2469 Oli Bown George Bridge 1071 (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) (23) 23 23 23 23 23 7 23 23 23 191 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

Notes:

29th November: All racing abandonned due to strength of wind
28th February: No race - insufficient entries





Race 1 - 8th November

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1047 0:59:13 0:56:34 1 3
2 RS200 589 Clive Eplett Megan Ferguson 1047 1:02:53 1:00:04 2 1
3 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 1:01:16 1:01:16 3 8
4 OK 2165 Alan Dance   1100 1:08:38 1:02:24 4 10
5 RS200 1613 Stefan Bennett Will Shrubb / Nicki Yelland 1047 1:05:59 1:03:01 5 5
6 K1 74 Nick Clibborn   1065 1:08:32 1:04:21 6 8

Race 2 - 15th November

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1047 0:53:44 0:51:19 1 3
2 420 51341 Charles Whelan TBA 1105 0:58:44 0:53:09 2 2
3 RS200 1613 Stefan Bennett Will Shrubb / Nicki Yelland 1047 0:55:44 0:53:14 3 5
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:02:00 0:54:29 4 12
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:00:40 0:56:39 5 10
6 420 51766 Megan Ferguson TBA 1105 DNS   7 2

Race 3 - 22nd November

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 0:47:38 0:47:38 1 8
2 OK 2165 Alan Dance   1100 0:55:54 0:50:49 2 10
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 0:59:04 0:51:54 3 12
4 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:55:48 0:52:06 4 13
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:56:44 0:52:58 5 10

Race 4 - 6th December

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 0:58:53 0:58:53 1 8
2 OK 2165 Alan Dance   1100 1:06:09 1:00:08 2 10
3 RS200 1613 Stefan Bennett Will Shrubb / Nicki Yelland 1047 1:03:31 1:00:40 3 5
4 K1 74 Nick Clibborn   1065 1:05:56 1:01:55 4 8
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:07:08 1:02:41 5 10
6 RS200 713 Club Ben Hazeldine George Bridge 1047 1:05:47 1:02:50 6 1
7 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 1:08:25 1:03:53 7 13
8 RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury / Rosie Targett 1047 1:11:11 1:07:59 8 5

Race 5 - 13th December

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:33:06 0:33:40 1 5
2 OK 2165 Alan Dance   1100 0:37:05 0:33:43 2 10
3 K1 74 Nick Clibborn   1065 0:37:20 0:35:03 3 8
4 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:38:03 0:35:32 4 13
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:38:12 0:35:40 5 10
6 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 0:41:12 0:36:12 6 12
7 Europe 349 Helen McHale   1148 0:41:43 0:36:20 7 1

Race 6 - 20th December

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:50:36 0:51:29 1 5
2 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:58:07 0:54:16 2 13
3 K1 74 Nick Clibborn   1065 0:59:09 0:55:32 3 8
4 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 0:57:15 0:57:15 4 8
5 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:05:51 0:57:52 5 12
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:04:15 0:59:59 6 10

Race 7 - 3rd January

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 0:48:01 0:42:12 1 12
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 0:42:15 0:42:15 2 8
3 OK 2165 Alan Dance   1100 0:46:57 0:42:41 3 10
4 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:48:28 0:45:15 4 13
5 420 51766 Megan Ferguson TBA 1105 0:56:35 0:51:12 5 2
6 Lark 2267 Mike King Kirsten Sfaxi 1071 0:55:39 0:51:58 6 2
7 K1 74 Nick Clibborn   1065 DNF   8 8

Race 8 - 10th January

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 1:01:33 1:01:33 1 8
2 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 1:00:56 1:01:59 2 5
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:07:36 1:03:07 3 10
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:16:25 1:07:09 4 12
5 OK 2165 Alan Dance   1100 1:15:00 1:08:11 5 10
6 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 1:15:28 1:10:28 6 13
7 RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury / Rosie Targett 1047 1:24:58 1:21:09 7 5

Race 9 - 17th January

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:48:34 0:49:24 1 5
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 0:50:55 0:50:55 2 8
3 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:56:45 0:52:59 3 13
4 K1 74 Nick Clibborn   1065 0:56:42 0:53:14 4 8
5 Scorpion 1964 Megan Ferguson Karen Ferguson 1040 0:56:07 0:53:58 5 1
6 RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury / Rosie Targett 1047 1:00:09 0:57:27 6 5

Race 10 - 24th January

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1100 0:57:54 0:52:38 1 10
2 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:59:01 0:55:06 2 13
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:04:54 0:57:02 3 12
4 420 51341 Charles Whelan TBA 1105 1:06:55 1:00:33 4 2
5 RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury / Rosie Targett 1047 1:12:23 1:09:08 5 5

Race 11 - 31st January

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:54:53 0:51:15 1 13
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 0:58:46 0:51:38 2 12
3 K1 74 Nick Clibborn   1065 0:55:00 0:51:39 3 8
4 OK 2165 Alan Dance   1100 0:57:26 0:52:13 4 10
5 RS200 1613 Stefan Bennett Will Shrubb / Nicki Yelland 1047 0:57:36 0:55:01 5 5
6 RS200 528 Tom Flintham Karin Bradbury / Rosie Targett 1047 1:00:55 0:58:11 6 5
7 RS200 264 Chris Yelland Katie Yelland 1047 1:10:52 1:07:41 7 1

Race12 - 7th February

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:58:11 0:54:20 1 13
2 Lark 2470 Nigel Hufton Matt Wood 1071 0:58:20 0:54:28 2 4
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:02:32 0:54:57 3 12
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:00:22 0:56:22 4 10
5 Lark 2267 Mike King Kirsten Sfaxi 1071 DNF   6 2

Race 13 - 14th February

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:10:49 1:02:14 1 12
2 K1 74 Nick Clibborn   1065 1:07:26 1:03:19 2 8
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:10:11 1:05:32 3 10

Race 14 - 21st February

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2470 Nigel Hufton Matt Wood 1071 0:54:51 0:51:13 1 4
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1000 0:52:09 0:52:09 2 8
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:00:07 0:52:50 3 12
4 OK 2165 Alan Dance   1100 0:58:12 0:52:55 4 10
5 RS100 10.2 3 Clive Eplett   983 0:52:27 0:53:21 5 5
6 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 0:57:40 0:53:51 6 13
7 Lark 2469 Oli Bown George Bridge 1071 0:58:07 0:54:16 7 1

Race 15 - 28th February

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points Races

Race 16 - 6th March

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2470 Nigel Hufton Matt Wood 1071 0:58:48 0:54:54 1 4
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1138 1:03:30 0:55:48 2 12
3 OK 2165 Alan Dance   1100 1:01:53 0:56:15 3 10
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:00:53 0:56:51 4 10
5 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 1:01:20 0:57:16 5 13
6 Lark 2045 Ian Brown Felicity Brown 1071 1:20:32 1:15:12 6 1

Race 17 - 27th March

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1047 0:54:56 0:52:28 1 3
2 Lark 2470 Nigel Hufton Matt Wood 1071 0:58:32 0:54:39 2 4
3 RS200 894 Keith Videlo Rebecca Videlo 1047 0:57:59 0:55:23 3 1
4 RS200 1613 Stefan Bennett Will Shrubb / Nicki Yelland 1047 0:58:24 0:55:47 4 5
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:04:32 1:00:15 5 10
6 Lark 2530 Chris Ellis Various 1071 DNF   7 13

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 23
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 7



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com