Close

K Class Points Winter 2016/17

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 20:27 on March 21, 2017

Overall

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
6 Nov 14:10
Race 2
13 Nov 11:40
Race 3
20 Nov 14:10
Race 4
27 Nov 10:40
Race 5
4 Dec 14:10
Race 6
11 Dec 10:40
Race 7
18 Dec 14:10
Race 8
8 Jan 10:40
Race 9
15 Jan 14:10
Race 10
29 Jan 14:10
Race 11
5 Feb 10:40
Race 12
12 Feb 14:10
Race 13
19 Feb 10:40
Race 14
26 Feb 14:10
Race 15
5 March 10:40
Race 16
19 March 14:10
Nett Races
1st RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 (14) 1 1 1 (14) (14)     (14) 1 2 1 1 (14) (14) (14) 8 7
2nd RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 (14) 2 2 2 (14) (14)     1 4 1 (14) (14) (14) (14) 1 13 7
3rd Streaker 1824 Hugh Marston   1137 (14) (4) (14) 3 2 1     2 3 3 (14) (4) (14) 2 (14) 16 9
4th Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 1 3 (14) (5) 3 4     (14) (6) (5) 4 (14) 2 (5) 3 20 11
5th Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 (14) (5) 3 (14) 1 3     3 (7) (14) 5 5 (14) 4 (14) 24 9
DNQ Lark 2538 Nigel Hufton Matt Wood 1070 (14) (14) (14) (14) (14) (14)     (14) 2 14 3 14 1 14 2 50 4
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Anna Morgan /Megan Pascoe /Luke Anstey 1047 2 (14) (14) (14) 4 5     (14) (14) (14) (14) 6 14 14 14 59 4
DNQ RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1004 (14) (14) 5 DNF (14) (14) 2     (14) (14) (14) 2 14 14 14 14 65 3
DNQ 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan 1105 (14) (14) (14) (14) (14) (14)     (14) 14 4 14 3 14 3 14 66 3
DNQ Phantom 1358 Bob Larder   995 (14) (14) (14) (14) (14) (14)     (14) 5 6 14 14 14 14 14 81 2
DNQ RS 200 589 Clive Eplett Ian Gregory 1047 (14) (14) (14) (14) (14) (14)     (14) 14 14 14 14 14 1 14 85 1
DNQ RS 200 37 Roger Gilbert Katrina Gilbert 1047 (14) (14) (14) (14) (14) (14)     (14) 14 14 14 2 14 14 14 86 1
DNQ K1 117 Hilary King   1065 (14) (14) (14) 4 (14) (14)     (14) (14) 14 14 14 14 14 14 88 1


Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:

Races 7, 8 and 9 not run



Race 1 - 6 Nov at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 1:01:23 0:57:22 1 11
2 RS 200 528 Tom Flintham Anna Morgan /Megan Pascoe /Luke Anstey 1047 1:08:57 1:05:51 2 4

Race 2 - 13 Nov at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 0:55:34 0:56:49 1 7
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:57:17 0:57:03 2 7
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 1:04:54 1:00:39 3 11
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 1:12:50 1:04:03 4 9
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 1:11:12 1:06:33 5 9

Race 3 - 20 Nov at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 1:02:07 1:03:31 1 7
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 1:04:17 1:04:02 2 7
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 1:17:31 1:12:27 3 9
4 RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1004 DNF   5 3

Race 4 - 27 Nov at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 0:44:19 0:45:19 1 7
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:46:13 0:46:02 2 7
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 0:53:44 0:47:16 3 9
4 K1 117 Hilary King   1065 0:51:28 0:48:20 4 1
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 0:52:56 0:49:28 5 11

Race 5 - 4 Dec at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 1:05:33 1:01:16 1 9
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 1:11:04 1:02:30 2 9
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 1:07:10 1:02:46 3 11
4 RS 200 528 Tom Flintham Anna Morgan /Megan Pascoe /Luke Anstey 1047 1:10:04 1:06:55 4 4

Race 6 - 11 Dec at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 0:51:17 0:45:06 1 9
2 RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1004 0:45:54 0:45:43 2 3
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 0:50:56 0:47:36 3 9
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 0:51:01 0:47:41 4 11
5 RS 200 528 Tom Flintham Anna Morgan /Megan Pascoe /Luke Anstey 1047 0:59:37 0:56:56 5 4

Race 7 - 18 Dec at 14:10

Race Abandoned

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points Races

Race 8 - 8 Jan at 10:40

Race Abandoned

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points Races

Race 9 - 15 Jan at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:51:50 0:51:38 1 7
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 1:02:16 0:54:46 2 9
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 1:02:08 0:58:04 3 9

Race 10 - 29 Jan at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 0:52:25 0:53:36 1 7
2 Lark 2538 Nigel Hufton Matt Wood 1070 0:58:46 0:54:55 2 4
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 1:04:23 0:56:38 3 9
4 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:57:26 0:57:12 4 7
5 Phantom 1358 Bob Larder   995 0:57:58 0:58:15 5 2
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 1:05:43 1:01:25 6 11
7 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 1:10:12 1:05:36 7 9

Race 11 - 5 Feb at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:44:51 0:44:40 1 7
2 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 0:44:34 0:45:34 2 7
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 0:53:16 0:46:51 3 9
4 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan 1105 0:52:48 0:47:47 4 3
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 0:51:54 0:48:30 5 11
6 Phantom 1358 Bob Larder   995 0:48:30 0:48:45 6 2

Race 12 - 12 Feb at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 0:51:18 0:52:27 1 7
2 RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1004 0:53:35 0:53:22 2 3
3 Lark 2538 Nigel Hufton Matt Wood 1070 0:58:18 0:54:29 3 4
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 1:04:27 1:00:14 4 11
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 1:05:28 1:01:11 5 9

Race 13 - 19 Feb at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   978 0:41:01 0:41:56 1 7
2 RS 200 37 Roger Gilbert Katrina Gilbert 1047 0:43:59 0:42:01 2 1
3 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan 1105 0:48:28 0:43:52 3 3
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 0:49:58 0:43:57 4 9
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 0:49:29 0:46:15 5 9
6 RS 200 528 Tom Flintham Anna Morgan /Megan Pascoe /Luke Anstey 1047 0:50:05 0:47:50 6 4

Race 14 - 26 Feb at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2538 Nigel Hufton Matt Wood 1070 0:46:01 0:43:00 1 4
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 0:58:55 0:55:04 2 11

Race 15 - 5 March at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 589 Clive Eplett Ian Gregory 1047 0:57:39 0:55:04 1 1
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1137 1:02:38 0:55:05 2 9
3 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan 1105 1:01:00 0:55:12 3 3
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Amy Goult 1070 1:00:57 0:56:58 4 9
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 1:03:54 0:59:43 5 11

Race 16 - 19 March at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:48:31 0:48:19 1 7
2 Lark 2538 Nigel Hufton Matt Wood 1070 0:52:16 0:48:51 2 4
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams / Vanessa Bown 1070 0:56:16 0:52:35 3 11

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish 5



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com