Close

2017-2018 K Class Winter Points

Frensham Pond Sailing Club

Final Results as of March 31, 2018

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, To qualify: 8, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
5 Nov 14:10
Race 2
12 Nov 11:40
Race 3
19 Nov 14:10
Race 4
26 Nov 10:40
Race 5
3 Dec 14:10
Race 6
17 Dec 14:10
Race 7
7 Jan 10:40
Race 8
14 Jan 15:10
Race 9
21 Jan 10:40
Race 10
28 Jan 14:10
Race 11
4 Feb 10:40
Race 12
11 Feb 14:10
Race 13
18 Feb 10:40
Race 14
25 Feb 14:10
Race 15
4 Mar 10:40
Nett Races
1st OK 2165 Alan Dance   1104 (3) (6 DNF) 1 (3) 1 1 (22) 1 2 (3) (22) 2 1 (4) 1 10 13
2nd Streaker 1824 Hugh Marston   1132 (2) (2) (22) 2 (4) 2 1 2 (3) (22) 2 1 (22) 2 2 14 12
3rd Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 4 3 2 4 2 (22) 5 DNF (22) (22) 5 (22) (22) (22) (6) 3 28 9
DNQ Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 (22) (22) 3 5 3 (22) (22) (22) (22) 6 4 (22) 2 10 DNF 22 55 7
DNQ K1 117 Hilary King   1068 7 DNF 6 DNF (22) (22) (22) (22) 5 DNF (22) (22) (22) 22 22 22 5 22 111 4
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 (22) 1 (22) (22) (22) (22) 2 (22) (22) 22 1 22 22 22 22 114 3
DNQ RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 1 4 3 22 22 22 22 118 3
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 (22) (22) (22) (22) 5 (22) (22) (22) 4 22 22 22 3 22 22 122 3
DNQ RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey 1240 (22) (22) (22) 1 (22) (22) (22) (22) 22 22 22 22 22 1 22 134 2
DNQ RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 5 2 22 22 22 22 22 139 2
DNQ Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / Tom Bridge 1070 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 22 22 4 22 7 22 143 2
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1132 1 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 22 22 22 22 22 155 1
DNQ Lark 2538 Nigel Hufton Matt Wood 1070 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 1 22 22 22 22 22 155 1
DNQ RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1047 (22) (22) (22) (22) (22) 3 (22) (22) 22 22 22 22 22 22 22 157 1
DNQ Lark 2538 Matt Wood Yasmin Sfaxi 1070 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 22 22 3 22 22 22 157 1
DNQ 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan Wilkinson 1110 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 22 22 22 22 3 22 157 1
DNQ RS 200 1237 Rob Ahlheid Tristan Ahlheid 1047 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 22 6 DNF 22 22 22 22 160 1
DNQ RS 200 1518 Kate Taylor Luke Anstey 1047 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 7 22 22 22 22 22 161 1
DNQ RS 200 1379 David Henly Mike Lee 1047 7 DNF (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 22 22 22 22 22 161 1
DNQ RS 200 1518 Rob Anstey Kate Taylor 1047 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 22 22 22 22 8 22 162 1
DNQ Solo 4730 John Brooker   1143 (22) (22) (22) (22) (22) (22) (22) 22 22 9 DNF 22 22 22 22 22 163 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:



Race 1 - 5 Nov at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1132 1:00:44 0:53:39 1 1
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:00:52 0:53:46 2 12
3 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:08 0:54:28 3 13
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:00:30 0:56:33 4 9
5 K1 117 Hilary King   1068 DNF   7 4
5 RS 200 1379 David Henly Mike Lee 1047 DNF   7 1

Race 2 - 12 Nov at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:50:35 0:50:11 1 3
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:59:10 0:52:16 2 12
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:57:20 0:53:35 3 9
4 OK 2165 Alan Dance   1104 DNF   6 13
4 K1 117 Hilary King   1068 DNF   6 4

Race 3 - 19 Nov at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:08:32 1:02:05 1 13
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:27:30 1:21:47 2 9
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 1:28:16 1:22:30 3 7

Race 4 - 26 Nov at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey 1240 0:59:34 0:48:02 1 2
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:57:53 0:51:08 2 12
3 OK 2165 Alan Dance   1104 0:58:00 0:52:32 3 13
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:57:02 0:53:18 4 9
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 0:58:15 0:54:26 5 7

Race 5 - 3 Dec at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:02:43 0:56:49 1 13
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:06:50 1:02:28 2 9
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 1:10:31 1:05:54 3 7
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:15:59 1:07:07 4 12
5 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 1:15:13 1:11:50 5 3

Race 6 - 17 Dec at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:47:59 0:43:28 1 13
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:50:45 0:44:50 2 12
3 RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1047 0:50:34 0:48:18 3 1

Race 7 - 7 Jan at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:55:42 0:49:12 1 12
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:54:09 0:53:43 2 3
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 DNF   5 9
3 K1 117 Hilary King   1068 DNF   5 4

Race 8 - 14 Jan at 15:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:02:02 0:56:11 1 13
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 1:03:56 0:56:29 2 12

Race 9 - 21 Jan at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 0:39:40 0:39:21 1 3
2 OK 2165 Alan Dance   1104 0:46:00 0:41:40 2 13
3 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:51:38 0:45:37 3 12
4 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 0:50:30 0:48:14 4 3
5 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 0:54:55 0:49:02 5 2

Race 10 - 28 Jan at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2538 Nigel Hufton Matt Wood 1070 1:00:59 0:57:00 1 1
2 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 1:04:35 0:57:40 2 2
3 OK 2165 Alan Dance   1104 1:05:42 0:59:31 3 13
4 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 1:00:28 0:59:59 4 3
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:04:45 1:00:31 5 9
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 1:07:33 1:03:08 6 7
7 RS 200 1518 Kate Taylor Luke Anstey 1047 1:12:44 1:09:28 7 1
8 Solo 4730 John Brooker   1143 DNF   9 1

Race 11 - 4 Feb at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:44:34 0:44:13 1 3
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:51:59 0:45:55 2 12
3 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 0:46:41 0:46:19 3 3
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 0:51:45 0:48:22 4 7
5 RS 200 1237 Rob Ahlheid Tristan Ahlheid 1047 DNF   6 1

Race 12 - 11 Feb at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:53:24 0:47:10 1 12
2 OK 2165 Alan Dance   1104 0:53:54 0:48:49 2 13
3 Lark 2538 Matt Wood Yasmin Sfaxi 1070 0:54:24 0:50:50 3 1
4 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / Tom Bridge 1070 0:57:59 0:54:11 4 2

Race 13 - 18 Feb at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:59:32 0:53:56 1 13
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 1:00:33 0:56:35 2 7
3 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1047 1:03:31 1:00:40 3 3

Race 14 - 25 Feb at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey 1240 0:56:39 0:45:41 1 2
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:55:17 0:48:50 2 12
3 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan Wilkinson 1110 0:54:49 0:49:23 3 1
4 OK 2165 Alan Dance   1104 0:54:37 0:49:28 4 13
5 K1 117 Hilary King   1068 0:53:53 0:50:27 5 4
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:54:23 0:50:50 6 9
7 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown / Tom Bridge 1070 0:56:11 0:52:30 7 2
8 RS 200 1518 Rob Anstey Kate Taylor 1047 0:56:06 0:53:35 8 1
9 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Rosie Targett / Kirsten Khunert / Ben Goult 1070 DNF   10 7

Race 15 - 4 Mar at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:40:05 0:36:18 1 13
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1132 0:43:54 0:38:47 2 12
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:43:02 0:40:13 3 9

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com