May Knott Trophy 5th May 2014

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 18:09 on May 5, 2014

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Pursuit Race
 
Handicap Race
 
Total Races
1st Laser 201362 Tony Hyland   1088 5 2 7 2
2nd Laser 203290 Rob Beere   1088 7 1 8 2
3rd 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 6 3 9 2
4th 2.4mR 115 Bruce Hill   1248 4 5 9 2
5th Laser 199006 Colin Hammond   1088 3 6 9 2
6th Laser Radial 180637 Kate Nevett   1122 8 8 16 2
7th Laser 85338 Stefan Bennett   1088 10 7 17 2
8th RS 100 10.2 3 Clive Eplett   988 2 15 DNF 17 2
9th Laser 160725 Nick Hudson   1088 1 20 21 1
10th Lark 2469 Olly Bown Vannessa Vannerman 1071 13 10 23 2
11th Laser Radial 174451 Nick Cherrill   1122 20 4 24 1
12th GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford 1130 20 9 29 1
13th Terra 2369 Ralph Neville     9 20 29 1
14th Solo 4395 Alan Bird   1146 11 20 31 1
15th 2.4mR 28 Lionel East   1248 12 20 32 1
16th Laser 176655 David Farmer   1088 14 20 34 1
17th RS 200 684 Ian Cherrill Ali Jones 1051 20 15 DNF 35 1
17th Bahia (non-spin) 3 Mark Gillett Amelie Gillett 1125 20 15 DNF 35 1
17th RS 200 1274 Conor Hudson Olly Hudson 1051 20 15 DNF 35 1


Pursuit Race at 11:27

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Place Races
1 Laser 160725 Nick Hudson   1088 1 1
2 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   988 2 2
3 Laser 199006 Colin Hammond   1088 3 2
4 2.4mR 115 Bruce Hill   1248 4 2
5 Laser 201362 Tony Hyland   1088 5 2
6 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 6 2
7 Laser 203290 Rob Beere   1088 7 2
8 Laser Radial 180637 Kate Nevett   1122 8 2
9 Terra 2369 Ralph Neville     9 1
10 Laser 85338 Stefan Bennett   1088 10 2
11 Solo 4395 Alan Bird   1146 11 1
12 2.4mR 28 Lionel East   1248 12 1
13 Lark 2469 Olly Bown Vannessa Vannerman 1071 13 2
14 Laser 176655 David Farmer   1088 14 1

Handicap Race at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Races
1 Laser 203290 Rob Beere   1088 !:02:09 0:01:59 2
2 Laser 201362 Tony Hyland   1088 1:02:21 0:57:18 2
3 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 1:14:24 0:59:37 2
4 Laser Radial 174451 Nick Cherrill   1122 1:07:08 0:59:50 1
5 2.4mR 115 Bruce Hill   1248 1:14:47 0:59:55 2
6 Laser 199006 Colin Hammond   1088 1:07:24 1:01:57 2
7 Laser 85338 Stefan Bennett   1088 1:08:06 1:02:36 2
8 Laser Radial 180637 Kate Nevett   1122 1:14:07 1:06:03 2
9 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford 1130 1:14:47 1:06:11 1
10 Lark 2469 Olly Bown Vannessa Vannerman 1071 1:12:41 1:07:52 2
11 RS 100 10.2 3 Clive Eplett   988 DNF   2
11 RS 200 684 Ian Cherrill Ali Jones 1051 DNF   1
11 Bahia (non-spin) 3 Mark Gillett Amelie Gillett 1125 DNF   1
11 RS 200 1274 Conor Hudson Olly Hudson 1051 DNF   1

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish 15



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com