Reddie Trophy Easter 2014

Frensham Pond Sailing Club

Results as of April 26, 2014

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Pursuit Race 1
18/04/2014
Handicap Race 1
18/04/2014
Pursuit Race 2
21/04/2014
Handicap Race 2
21/04/2014
Total Races
1st 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 5 3 3 29 40 3
2nd Rooster 8.1 513 John Haine   1044 29 12 DNF 4 4 49 3
3rd Laser 176655 David Farmer   1088 10 12 DNF 13 29 64 3
DNQ RS 100 10.2 259 Ian Gregory   988 29 29 2 1 61 2
DNQ Laser 201362 Tony Hyland   1088 1 2 29 29 61 2
DNQ Cadet 9032 Megan Ferguson Rosie Targett 1435 3 1 29 29 62 2
DNQ Solo 5371 Jeff Dolton   1146 29 29 1 3 62 2
DNQ Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy 1071 29 29 6 2 66 2
DNQ Laser 193251 Graham Howlett   1088 4 4 29 29 66 2
DNQ 2.4mR 115 Bruce Hill   1248 6 5 29 29 69 2
DNQ Solo 4395 Alan Bird   1146 29 29 5 6 69 2
DNQ Cadet 9299 Anna Morgan Phoebe Bradshaw 1435 2 12 DNF 29 29 72 2
DNQ Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1071 29 29 9 7 74 2
DNQ Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 11 6 29 29 75 2
DNQ GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 29 7 11 29 76 1
DNQ Lark 2535 Molly Speirs Isobel Speirs 1071 29 29 10 10 78 2
DNQ Laser 191330 Nigel Bayly   1088 29 29 12 9 79 2
DNQ Cadet 9457 Rosie Targett Megan Ferguson 1435 29 29 16 DNF 8 82 2
DNQ RS 200 639 Stefan Bennett Nicki Yelland 1051 29 29 29 5 92 1
DNQ Europe 349 Helen McHale   1148 29 29 7 29 94 1
DNQ Phantom 1385 Jeremy Hudson   1002 7 29 29 29 94 1
DNQ OK 2072 Alan Dance   1100 8 29 29 29 95 1
DNQ Comet 57 Simon Gregory   1196 29 8 29 29 95 1
DNQ GP14 14020 David Innes W Innes 1130 29 29 8 29 95 1
DNQ Laser 180834 Tom Flintham   1088 9 29 29 29 96 1
DNQ RS Tera 2455 Tom Stratton-Brown     14 DNF 29 29 29 101 1
DNQ Laser 160725 Nick Hudson   1088 14 DNF 29 29 29 101 1
DNQ Laser 5 Lee Carey   1088 29 29 16 DNF 29 103 1

Reddie Trophies
Two Silver Cups presented by Miss Pam Reddie. They are awarded
to the highest placed helm and highest placed crew competing in the
four races over the Easter Holiday Series. (They do not have to be in
the same boat, that is, if a single hander wins, the crew trophy goes
to the first double hander crew.) Any three races to count. These
trophies are in addition to other trophies that may be awarded over
Easter.

Pursuit Race 1 - 18/04/2014 at 11:27

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Place Races
1 Laser 201362 Tony Hyland   1088 1 2
2 Cadet 9299 Anna Morgan Phoebe Bradshaw 1435 2 2
3 Cadet 9032 Megan Ferguson Rosie Targett 1435 3 2
4 Laser 193251 Graham Howlett   1088 4 2
5 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 5 3
6 2.4mR 115 Bruce Hill   1248 6 2
7 Phantom 1385 Jeremy Hudson   1002 7 1
8 OK 2072 Alan Dance   1100 8 1
9 Laser 180834 Tom Flintham   1088 9 1
10 Laser 176655 David Farmer   1088 10 3
11 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 11 2
12 RS Tera 2455 Tom Stratton-Brown     DNF 1
12 Laser 160725 Nick Hudson   1088 DNF 1

Handicap Race 1 - 18/04/2014 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Races
1 Cadet 9032 Megan Ferguson Rosie Targett 1435 1:06:13   0:46:09 2
2 Laser 201362 Tony Hyland   1088 0:51:21   0:47:12 2
3 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 1:00:23   0:48:23 3
4 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:52:58   0:48:41 2
5 2.4mR 115 Bruce Hill   1248 1:01:19   0:49:08 2
6 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:52:27   0:50:14 2
7 GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 0:58:05   0:51:24 1
8 Comet 57 Simon Gregory   1196 1:04:43   0:54:07 1
9 Rooster 8.1 513 John Haine   1044 DNF     3
9 Laser 176655 David Farmer   1088 DNF     3
9 Cadet 9299 Anna Morgan Phoebe Bradshaw 1435 DNF     2

Pursuit Race 2 - 21/04/2014 at 11:27

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Place Races
1 Solo 5371 Jeff Dolton   1146 1 2
2 RS 100 10.2 259 Ian Gregory   988 2 2
3 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 3 3
4 Rooster 8.1 513 John Haine   1044 4 3
5 Solo 4395 Alan Bird   1146 5 2
6 Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy 1071 6 2
7 Europe 349 Helen McHale   1148 7 1
8 GP14 14020 David Innes W Innes 1130 8 1
9 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1071 9 2
10 Lark 2535 Molly Speirs Isobel Speirs 1071 10 2
11 GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 11 1
12 Laser 191330 Nigel Bayly   1088 12 2
13 Laser 176655 David Farmer   1088 13 3
14 Cadet 9457 Rosie Targett Megan Ferguson 1435 DNF 2
14 Laser 5 Lee Carey   1088 DNF 1

Handicap Race 2 - 21/04/2014 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Races
1 RS 100 10.2 259 Ian Gregory   988 0:46:56 3 0:47:30 2
2 Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy 1071 0:52:53 3 0:49:23 2
3 Solo 5371 Jeff Dolton   1146 0:58:00 3 0:50:37 2
4 Rooster 8.1 513 John Haine   1044 0:52:52 3 0:50:38 3
5 RS 200 639 Stefan Bennett Nicki Yelland 1051 0:53:32 3 0:50:56 1
6 Solo 4395 Alan Bird   1146 0:58:30 3 0:51:03 2
7 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1071 0:56:08 3 0:52:25 2
8 Cadet 9457 Rosie Targett Megan Ferguson 1435 0:50:27 2 0:52:44 2
9 Laser 191330 Nigel Bayly   1088 0:58:52 3 0:54:06 2
10 Lark 2535 Molly Speirs Isobel Speirs 1071 0:58:01 3 0:54:10 2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 29
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com