Spring Challenge Trophy 21st April 2014

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 11:38 on April 22, 2014

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Pursuit Race
 
Handicap Race
 
Total Races
1st RS 100 10.2 259 Ian Gregory   988 2 1 3 2
2nd Solo 5371 Jeff Dolton   1146 1 3 4 2
3rd Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy 1071 6 2 8 2
4th Rooster 8.1 513 John Haine   1044 4 4 8 2
5th Solo 4395 Alan Bird   1146 5 6 11 2
6th Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1071 9 7 16 2
7th Lark 2535 Molly Speirs Isobel Speirs 1071 10 9 19 2
8th Laser 191330 Nigel Bayly   1088 12 8 20 2
9th 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 3 17 20 1
10th RS 200 639 Stefan Bennett Nicki Yelland 1051 17 5 22 1
11th Europe 349 Helen McHale   1148 7 17 24 1
12th GP14 14020 David Innes W Innes 1130 8 17 25 1
13th Cadet 9457 Rosie Megan 1435 16 DNF 10 26 2
14th GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 11 17 28 1
15th Laser 176655 David Farmer   1088 13 17 30 1
16th Laser 5 Lee Carey   1088 16 DNF 17 33 1


Pursuit Race at 11:27

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Place Races
1 Solo 5371 Jeff Dolton   1146 1 2
2 RS 100 10.2 259 Ian Gregory   988 2 2
3 2.4mR 94 Nick Clibborn   1248 3 1
4 Rooster 8.1 513 John Haine   1044 4 2
5 Solo 4395 Alan Bird   1146 5 2
6 Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy 1071 6 2
7 Europe 349 Helen McHale   1148 7 1
8 GP14 14020 David Innes W Innes 1130 8 1
9 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1071 9 2
10 Lark 2535 Molly Speirs Isobel Speirs 1071 10 2
11 GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 11 1
12 Laser 191330 Nigel Bayly   1088 12 2
13 Laser 176655 David Farmer   1088 13 1
14 Cadet 9457 Rosie Megan 1435 DNF 2
14 Laser 5 Lee Carey   1088 DNF 1

Handicap Race at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Laps Corrected Races
1 RS 100 10.2 259 Ian Gregory   988 0:46:56 4 0:47:30 2
2 Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy 1071 0:52:53 4 0:49:23 2
3 Solo 5371 Jeff Dolton   1146 0:58:00 4 0:50:37 2
4 Rooster 8.1 513 John Haine   1044 0:52:52 4 0:50:38 2
5 RS 200 639 Stefan Bennett Nicki Yelland 1051 0:53:32 4 0:50:56 1
6 Solo 4395 Alan Bird   1146 0:58:30 4 0:51:03 2
7 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1071 0:56:08 4 0:52:25 2
8 Laser 191330 Nigel Bayly   1088 0:58:52 4 0:54:06 2
9 Lark 2535 Molly Speirs Isobel Speirs 1071 0:58:01 4 0:54:10 2
10 Cadet 9457 Rosie Megan 1435 0:50:27 2 1:10:19 2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish 16



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com