Close

2017 Helm of the Year Trophy

Frensham Pond Sailing Club

Final Results

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo PY No. Helm Crew Age Group Pursuit Race
 
Handicap
 
Total
1st Laser RADIAL 206191 1139 Charlotte Videlo   under 21 1 3 4
2nd RS200 1636 1047 Keith Videlo Rebecca Videlo 51 and over 4 2 6
3rd Laser 209411 1097 Rob Beere   51 and over 5 4 9
4th Solo 4410 1143 John Townsley   51 and over 3 9 12
5th Laser 190612 1097 Colin Dutton   51 and over 7 5 12
6th 2.4 146 1240 Paul Schroeder   51 and over 6 6 12
7th Solo 4581 1143 John Brooker   21 to 50 2 12 14
8th 2.4 94 1240 Nick Clibborn   51 and over 9 8 17
9th Laser 193251 1097 Graham Howlett   51 and over 13 7 20
10th GP14 14180 1133 David Youll Brian Draper 51 and over 10 14 24
11th Lark 2530 1070 Chris Ellis Judith Young 51 and over 16 11 27
12th Laser RADIAL 180637 1139 Kate Nevett   51 and over 15 15 30
13th 2.4 152 1240 Lionel East   51 and over 18 13 31
14th Phantom 1275 999 Chris Yelland   21 to 50 12 22 DNF 34
15th Laser 179859 1097 Ian Brown   51 and over 20 16 36
16th GP14 13973 1133 David Hawkins Laura Wakefield 51 and over 23 17 40
17th RS200 713 1047 Toby Slump Sam Nicholson under 21 24 20 44
DNQ Solo 4592 1143 Bryan Taylor   51 and over 31 1 32
DNQ Cadet 10002 1428 Katie Yelland Sheri Lynch under 21 8 31 39
DNQ Solo 5258 1143 Richard Harding   21 to 50 31 10 41
DNQ Solo 5371 1143 Jeff Dolton   51 and over 11 31 42
DNQ Enterprise 22870 1113 Nick Carr Neil Proctor 51 and over 14 31 45
DNQ OK 2165 1104 Alan Dance   51 and over 17 31 48
DNQ Laser 176655 1097 David Farmer   51 and over 31 18 49
DNQ Solo 2318 1143 Martin Kemp   51 and over 31 19 50
DNQ Laser 133480 1097 Kate Taylor   51 and over 19 31 50
DNQ Comet 231 1204 Steve Gregory   51 and over 21 31 52
DNQ Laser 165440 1097 Alison Miller   21 to 50 22 31 53
DNQ Laser RADIAL 23627 1139 Ann Howlett   51 and over 27 DNF 31 58
DNQ Laser 160725 1097 Nick Hudson   51 and over 27 RAF 31 58

Hook Helmsman of the Year Trophy Rose Bowl
Charlotte Videlo

Peter Martin Trophy Helmsman of the Year Centre Piece
John Brooker

Hambledon R.D.C. Trophy Silver Tray
Keith Videlo

The Half-Pint Mug
presented to the highest placed crew
Rebecca Videlo

Any queries to Nigel Bayly







Pursuit Race at 10:27

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Class SailNo PY No. Helm Crew Age Group Place
1 Laser RADIAL 206191 1139 Charlotte Videlo   under 21 1
2 Solo 4581 1143 John Brooker   21 to 50 2
3 Solo 4410 1143 John Townsley   51 and over 3
4 RS200 1636 1047 Keith Videlo Rebecca Videlo 51 and over 4
5 Laser 209411 1097 Rob Beere   51 and over 5
6 2.4 146 1240 Paul Schroeder   51 and over 6
7 Laser 190612 1097 Colin Dutton   51 and over 7
8 Cadet 10002 1428 Katie Yelland Sheri Lynch under 21 8
9 2.4 94 1240 Nick Clibborn   51 and over 9
10 GP14 14180 1133 David Youll Brian Draper 51 and over 10
11 Solo 5371 1143 Jeff Dolton   51 and over 11
12 Phantom 1275 999 Chris Yelland   21 to 50 12
13 Laser 193251 1097 Graham Howlett   51 and over 13
14 Enterprise 22870 1113 Nick Carr Neil Proctor 51 and over 14
15 Laser RADIAL 180637 1139 Kate Nevett   51 and over 15
16 Lark 2530 1070 Chris Ellis Judith Young 51 and over 16
17 OK 2165 1104 Alan Dance   51 and over 17
18 2.4 152 1240 Lionel East   51 and over 18
19 Laser 133480 1097 Kate Taylor   51 and over 19
20 Laser 179859 1097 Ian Brown   51 and over 20
21 Comet 231 1204 Steve Gregory   51 and over 21
22 Laser 165440 1097 Alison Miller   21 to 50 22
23 GP14 13973 1133 David Hawkins Laura Wakefield 51 and over 23
24 RS200 713 1047 Toby Slump Sam Nicholson under 21 24
25 Laser RADIAL 23627 1139 Ann Howlett   51 and over DNF
25 Laser 160725 1097 Nick Hudson   51 and over RAF

Handicap at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo PY No. Helm Crew Age Group Elapsed Corrected
1 Solo 4592 1143 Bryan Taylor   51 and over 1:10:34 1:01:44
2 RS200 1636 1047 Keith Videlo Rebecca Videlo 51 and over 1:04:47 1:01:53
3 Laser RADIAL 206191 1139 Charlotte Videlo   under 21 1:11:06 1:02:25
4 Laser 209411 1097 Rob Beere   51 and over 1:09:24 1:03:16
5 Laser 190612 1097 Colin Dutton   51 and over 1:09:46 1:03:36
6 2.4 146 1240 Paul Schroeder   51 and over 1:19:43 1:04:17
7 Laser 193251 1097 Graham Howlett   51 and over 1:10:57 1:04:41
8 2.4 94 1240 Nick Clibborn   51 and over 1:20:24 1:04:50
9 Solo 4410 1143 John Townsley   51 and over 1:14:56 1:05:34
10 Solo 5258 1143 Richard Harding   21 to 50 1:15:39 1:06:11
11 Lark 2530 1070 Chris Ellis Judith Young 51 and over 1:11:08 1:06:29
12 Solo 4581 1143 John Brooker   21 to 50 1:17:00 1:07:22
13 2.4 152 1240 Lionel East   51 and over 1:24:15 1:07:57
14 GP14 14180 1133 David Youll Brian Draper 51 and over 1:18:16 1:09:05
15 Laser RADIAL 180637 1139 Kate Nevett   51 and over 1:19:34 1:09:51
16 Laser 179859 1097 Ian Brown   51 and over 1:16:49 1:10:01
17 GP14 13973 1133 David Hawkins Laura Wakefield 51 and over 1:19:35 1:10:14
18 Laser 176655 1097 David Farmer   51 and over 1:19:40 1:12:37
19 Solo 2318 1143 Martin Kemp   51 and over 1:23:37 1:13:09
20 RS200 713 1047 Toby Slump Sam Nicholson under 21 1:20:04 1:16:28
21 Phantom 1275 999 Chris Yelland   21 to 50 DNF  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 31
DNFStarted but did not finish Varies
RAFRetired after finishing 27



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com