Close

Summer Saturday Handicap 2017

Frensham Pond Sailing Club

Results are provisional as of 7:29 on May 22, 2017

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, To qualify: 3, Rating system: PY, Entries: 55, Scoring system: Appendix A
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating 1 Apr
WSW Light  
22 Apr
N Light  
29 Apr
SE light breeze  
6 May
NE breezy  
13 May
   
20 May
SSW Breezy  
Nett Races
1st RS200 864 Andy Shorrock K Shorrock 1047 3.0 1.0 (4.0) (5.0) (56.0) 1.0 5.0 5
2nd Solo 4592 Bryan Taylor   1143 (9.0) (56.0) 3.0 (4.0) 3.0 4.0 10.0 5
3rd Laser 160725 Nick Hudson   1097 4.0 (56.0) (56.0) 1.0 6.0 (56.0) 11.0 3
4th Solo 5027 John Haine   1143 (11.0) 2.0 5.0 (56.0) (56.0) 7.0 14.0 4
5th Laser 168874 Simon Gregory   1097 (56.0) (56.0) 1.0 9.0 (56.0) 6.0 16.0 3
6th Laser 193251 Graham Howlett   1097 6.0 (8.0) 2.0 (10.0) 8.0 (10.0) 16.0 6
7th Streaker 1760 Graham Butler   1132 (10.0) 4.0 (56.0) 6.0 7.0 (8.0) 17.0 5
8th Phantom 1358 Bob Larder   999 7.0 (56.0) 6.0 (13.0) 10.0 (56.0) 23.0 4
9th Phantom 1331 Nick Royse   999 8.0 6.0 (56.0) (17.0) 9.0 (12.0) 23.0 5
10th Solo 4487 Adrian Law   1143 (12.0) 7.0 7.0 (56.0) (13.0) 11.0 25.0 5
11th RS200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1047 5.0 10.0 (56.0) 12.0 (21.0 DNF) (56.0) 27.0 4
12th Phantom 1385 Jeremy Hudson   999 (56.0) (56.0) (56.0) 16.0 11.0 9.0 36.0 3
13th Laser 133491 Chris Brown   1097 (18.0) (14.0) 14.0 (19.0) 14.0 13.0 41.0 6
14th Solo 4581 Steve Brooker   1143 16.0 (56.0) (56.0) (56.0) 12.0 14.0 42.0 3
15th Laser 176655 David Farmer   1097 13.0 15.0 (18.0 DNF) (56.0) (56.0) 17.0 45.0 4
16th Laser 180834 Tom Flintham   1097 15.0 13.0 (56.0) 20.0 (56.0) (56.0) 48.0 3
17th Laser 179556 Graham Headleand   1097 (56.0) 18.0 13.0 (56.0) (56.0) 18.0 49.0 3
18th RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 25.0 DNF (56.0) 10.0 (56.0) 15.0 (56.0) 50.0 3
19th RS200 1518 Rob Anstey Kate Taylor, Luke Anstey 1047 19.0 (56.0) 15.0 (56.0) (56.0) 16.0 50.0 3
20th Laser 133479 Jim Dunphy   1097 25.0 DNF (56.0) 12.0 18.0 (56.0) (56.0) 55.0 3
21st RS200 1363 J Shepherd B Slump 1047 (56.0) 19.0 (56.0) 25.0 (56.0) 21.0 65.0 3
DNQ RS200 37 Katrina Gilbert   1047 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 1.0 3.0 60.0 2
DNQ Laser 161554 Ben Shorrock   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 2.0 56.0 5.0 63.0 2
DNQ Laser 172842 Ross Thompson   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 5.0 2.0 63.0 2
DNQ Solo 3246 Jamie Stewart   1143 (56.0) 5.0 (56.0) 11.0 (56.0) 56.0 72.0 2
DNQ RS200 1636 Keith Videlo Stephanie Videlo 1047 (56.0) 12.0 (56.0) (56.0) 4.0 56.0 72.0 2
DNQ Solo 4581 John Brooker   1143 (56.0) 3.0 (56.0) 15.0 (56.0) 56.0 74.0 2
DNQ Laser RADIAL 195760 Gavin MacLachlan   1139 (56.0) (56.0) (56.0) 7.0 56.0 15.0 78.0 2
DNQ Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1139 14.0 (56.0) 11.0 (56.0) (56.0) 56.0 81.0 2
DNQ Lark 2267 Mike King Kirsten Sfaxi, Scarlett King 1070 (56.0) (56.0) (56.0) 14.0 21.0 DNF 56.0 91.0 2
DNQ Lark 252 Ian Brown F Brown 1070 (56.0) (56.0) 16.0 21.0 (56.0) 56.0 93.0 2
DNQ Laser RADIAL 23627 Ann Howlett   1139 (56.0) (56.0) (56.0) 24.0 21.0 DNF 56.0 101.0 2
DNQ Laser RADIAL 173167 David Carew-Jones   1139 25.0 DNF (56.0) (56.0) 23.0 (56.0) 56.0 104.0 2
DNQ RS100 8.4 259 Ian Gregory   1008 1.0 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 113.0 1
DNQ RS100 8.4 509 Clive Eplett   1008 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 2.0 56.0 114.0 1
DNQ OK 2195 Nick Craig   1104 2.0 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 114.0 1
DNQ Laser 164748 Katrina Gilbert   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 3.0 56.0 56.0 115.0 1
DNQ Laser 162891 Brendan Chaplin   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 8.0 56.0 56.0 120.0 1
DNQ Solo 4944 Simon Law   1143 (56.0) (56.0) 8.0 (56.0) 56.0 56.0 120.0 1
DNQ Comet Trio 385 Godfrey Ayres   1094 (56.0) (56.0) 9.0 (56.0) 56.0 56.0 121.0 1
DNQ Laser 133480 Kate Taylor   1097 (56.0) 9.0 (56.0) (56.0) 56.0 56.0 121.0 1
DNQ Laser 174551 David Stones   1097 (56.0) 11.0 (56.0) (56.0) 56.0 56.0 123.0 1
DNQ 420 51766 Finbar Wormwell Tom Bridge 1110 (56.0) 16.0 (56.0) (56.0) 56.0 56.0 128.0 1
DNQ RS200 713 David Stones Jack Stones 1047 17.0 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 129.0 1
DNQ Solo 4148 David Jordan   1143 (56.0) 17.0 (56.0) (56.0) 56.0 56.0 129.0 1
DNQ Comet 713 John Yarham   1204 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 19.0 131.0 1
DNQ Laser 173167 David Carew-Jones   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 20.0 132.0 1
DNQ Laser 197371 A Swale   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 21.0 DNF 56.0 133.0 1
DNQ Scorpion 1964 TBA   1040 (56.0) 21.0 DSQa (56.0) (56.0) 56.0 56.0 133.0 1
DNQ Solo 4730 Paul Folkes   1143 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 21.0 DNF 56.0 133.0 1
DNQ RS200 1159 S Taylor Cameron Dey 1047 (56.0) (56.0) (56.0) 22.0 56.0 56.0 134.0 1
DNQ Laser 173354 TBA   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 23.0 DSQa 135.0 1
DNQ Solo 2318 TBA   1143 25.0 DSQa (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 137.0 1
DNQ Laser 4.7 133480 Luke Anstey   1200 25.0 DNF (56.0) (56.0) (56.0) 56.0 56.0 137.0 1
DNQ Laser 133480 Rob Anstey   1097 (56.0) (56.0) (56.0) 27.0 DNF 56.0 56.0 139.0 1


NOTES:
15 Apr Race Abandoned by Race Officer

Any queries to John Haine or Graham Howlett:


1 Apr - WSW Light

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 8.4 259 Ian Gregory   1008 1:02:55 1:02:25 1.0 1
2 OK 2195 Nick Craig   1104 1:10:13 1:03:36 2.0 1
3 RS200 864 Andy Shorrock K Shorrock 1047 1:10:50 1:07:39 3.0 5
4 Laser 160725 Nick Hudson   1097 1:15:13 1:08:34 4.0 3
5 RS200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1047 1:12:52 1:09:36 5.0 4
6 Laser 193251 Graham Howlett   1097 1:16:50 1:10:02 6.0 6
7 Phantom 1358 Bob Larder   999 1:10:01 1:10:05 7.0 4
8 Phantom 1331 Nick Royse   999 1:13:26 1:13:30 8.0 5
9 Solo 4592 Bryan Taylor   1143 1:24:47 1:14:11 9.0 5
10 Streaker 1760 Graham Butler   1132 1:24:05 1:14:17 10.0 5
11 Solo 5027 John Haine   1143 1:26:32 1:15:42 11.0 4
12 Solo 4487 Adrian Law   1143 1:39:13 1:26:48 12.0 5
13 Laser 176655 David Farmer   1097 1:37:11 1:28:35 13.0 4
14 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1139 1:41:36 1:29:12 14.0 2
15 Laser 180834 Tom Flintham   1097 1:41:43 1:32:43 15.0 3
16 Solo 4581 Steve Brooker   1143 1:48:46 1:35:10 16.0 3
17 RS200 713 David Stones Jack Stones 1047 1:40:13 1:35:43 17.0 1
18 Laser 133491 Chris Brown   1097 1:46:39 1:37:13 18.0 6
19 RS200 1518 Rob Anstey Kate Taylor, Luke Anstey 1047 1:42:05 1:37:30 19.0 3
20 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 DNF   25.0 3
20 Laser 133479 Jim Dunphy   1097 DNF   25.0 3
20 Laser RADIAL 173167 David Carew-Jones   1139 DNF   25.0 2
20 Solo 2318 TBA   1143 DSQa   25.0 1
20 Laser 4.7 133480 Luke Anstey   1200 DNF   25.0 1

22 Apr - N Light

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 864 Andy Shorrock K Shorrock 1047 0:59:46 0:57:05 1.0 5
2 Solo 5027 John Haine   1143 1:06:25 0:58:06 2.0 4
3 Solo 4581 John Brooker   1143 1:06:26 0:58:07 3.0 2
4 Streaker 1760 Graham Butler   1132 1:06:11 0:58:28 4.0 5
5 Solo 3246 Jamie Stewart   1143 1:08:22 0:59:49 5.0 2
6 Phantom 1331 Nick Royse   999 0:59:47 0:59:51 6.0 5
7 Solo 4487 Adrian Law   1143 1:08:36 1:00:01 7.0 5
8 Laser 193251 Graham Howlett   1097 1:06:28 1:00:35 8.0 6
9 Laser 133480 Kate Taylor   1097 1:06:43 1:00:49 9.0 1
10 RS200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1047 1:03:55 1:01:03 10.0 4
11 Laser 174551 David Stones   1097 1:07:38 1:01:39 11.0 1
12 RS200 1636 Keith Videlo Stephanie Videlo 1047 1:05:00 1:02:05 12.0 2
13 Laser 180834 Tom Flintham   1097 1:08:40 1:02:36 13.0 3
14 Laser 133491 Chris Brown   1097 1:08:49 1:02:44 14.0 6
15 Laser 176655 David Farmer   1097 1:08:50 1:02:45 15.0 4
16 420 51766 Finbar Wormwell Tom Bridge 1110 1:09:44 1:02:49 16.0 1
17 Solo 4148 David Jordan   1143 1:12:10 1:03:08 17.0 1
18 Laser 179556 Graham Headleand   1097 1:12:34 1:06:09 18.0 3
19 RS200 1363 J Shepherd B Slump 1047 1:14:09 1:10:49 19.0 3
20 Scorpion 1964 TBA   1040 DSQa   21.0 1

29 Apr - SE light breeze

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 168874 Simon Gregory   1097 1:04:33 0:58:51 1.0 3
2 Laser 193251 Graham Howlett   1097 1:04:54 0:59:10 2.0 6
3 Solo 4592 Bryan Taylor   1143 1:08:02 0:59:31 3.0 5
4 RS200 864 Andy Shorrock K Shorrock 1047 1:02:44 0:59:55 4.0 5
5 Solo 5027 John Haine   1143 1:09:21 1:00:40 5.0 4
6 Phantom 1358 Bob Larder   999 1:01:40 1:01:44 6.0 4
7 Solo 4487 Adrian Law   1143 1:12:40 1:03:35 7.0 5
8 Solo 4944 Simon Law   1143 1:12:50 1:03:43 8.0 1
9 Comet Trio 385 Godfrey Ayres   1094 1:10:46 1:04:41 9.0 1
10 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 1:12:42 1:04:55 10.0 3
11 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1139 1:14:01 1:04:59 11.0 2
12 Laser 133479 Jim Dunphy   1097 1:12:22 1:05:58 12.0 3
13 Laser 179556 Graham Headleand   1097 1:12:57 1:06:30 13.0 3
14 Laser 133491 Chris Brown   1097 1:13:14 1:06:45 14.0 6
15 RS200 1518 Rob Anstey Kate Taylor, Luke Anstey 1047 1:12:18 1:09:03 15.0 3
16 Lark 252 Ian Brown F Brown 1070 1:17:38 1:12:33 16.0 2
17 Laser 176655 David Farmer   1097 DNF   18.0 4

6 May - NE breezy

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 160725 Nick Hudson   1097 0:48:59 0:44:39 1.0 3
2 Laser 161554 Ben Shorrock   1097 0:51:27 0:46:54 2.0 2
3 Laser 164748 Katrina Gilbert   1097 0:51:31 0:46:58 3.0 1
4 Solo 4592 Bryan Taylor   1143 0:53:47 0:47:03 4.0 5
5 RS200 864 Andy Shorrock K Shorrock 1047 0:49:48 0:47:34 5.0 5
6 Streaker 1760 Graham Butler   1132 0:54:53 0:48:29 6.0 5
7 Laser RADIAL 195760 Gavin MacLachlan   1139 0:56:39 0:49:44 7.0 2
8 Laser 162891 Brendan Chaplin   1097 0:54:36 0:49:46 8.0 1
9 Laser 168874 Simon Gregory   1097 0:54:55 0:50:04 9.0 3
10 Laser 193251 Graham Howlett   1097 0:54:57 0:50:05 10.0 6
11 Solo 3246 Jamie Stewart   1143 0:57:16 0:50:06 11.0 2
12 RS200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1047 0:52:40 0:50:18 12.0 4
13 Phantom 1358 Bob Larder   999 0:50:19 0:50:22 13.0 4
14 Lark 2267 Mike King Kirsten Sfaxi, Scarlett King 1070 0:54:02 0:50:30 14.0 2
15 Solo 4581 John Brooker   1143 0:57:59 0:50:44 15.0 2
16 Phantom 1385 Jeremy Hudson   999 0:51:42 0:51:45 16.0 3
17 Phantom 1331 Nick Royse   999 0:52:04 0:52:07 17.0 5
18 Laser 133479 Jim Dunphy   1097 0:57:54 0:52:47 18.0 3
19 Laser 133491 Chris Brown   1097 0:57:59 0:52:51 19.0 6
20 Laser 180834 Tom Flintham   1097 0:58:44 0:53:32 20.0 3
21 Lark 252 Ian Brown F Brown 1070 0:58:52 0:55:01 21.0 2
22 RS200 1159 S Taylor Cameron Dey 1047 0:58:41 0:56:03 22.0 1
23 Laser RADIAL 173167 David Carew-Jones   1139 1:05:04 0:57:08 23.0 2
24 Laser RADIAL 23627 Ann Howlett   1139 1:08:25 1:00:04 24.0 2
25 RS200 1363 J Shepherd B Slump 1047 1:13:32 1:10:14 25.0 3
26 Laser 133480 Rob Anstey   1097 DNF   27.0 1

13 May

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 37 Katrina Gilbert   1047 0:52:27 0:50:06 1.0 2
2 RS100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:50:44 0:50:20 2.0 1
3 Solo 4592 Bryan Taylor   1143 0:59:06 0:51:42 3.0 5
4 RS200 1636 Keith Videlo Stephanie Videlo 1047 0:54:16 0:51:50 4.0 2
5 Laser 172842 Ross Thompson   1097 0:57:12 0:52:09 5.0 2
6 Laser 160725 Nick Hudson   1097 0:57:31 0:52:26 6.0 3
7 Streaker 1760 Graham Butler   1132 0:59:56 0:52:57 7.0 5
8 Laser 193251 Graham Howlett   1097 0:59:40 0:54:23 8.0 6
9 Phantom 1331 Nick Royse   999 0:56:52 0:56:55 9.0 5
10 Phantom 1358 Bob Larder   999 0:57:27 0:57:30 10.0 4
11 Phantom 1385 Jeremy Hudson   999 0:59:59 1:00:03 11.0 3
12 Solo 4581 Steve Brooker   1143 1:12:45 1:03:39 12.0 3
13 Solo 4487 Adrian Law   1143 1:15:55 1:06:25 13.0 5
14 Laser 133491 Chris Brown   1097 1:15:30 1:08:49 14.0 6
15 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1120 1:19:08 1:10:39 15.0 3
16 RS200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1047 DNF   21.0 4
16 Lark 2267 Mike King Kirsten Sfaxi, Scarlett King 1070 DNF   21.0 2
16 Laser RADIAL 23627 Ann Howlett   1139 DNF   21.0 2
16 Laser 197371 A Swale   1097 DNF   21.0 1
16 Solo 4730 Paul Folkes   1143 DNF   21.0 1

20 May - SSW Breezy

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS200 864 Andy Shorrock K Shorrock 1047 0:57:46 0:55:10 1.0 5
2 Laser 172842 Ross Thompson   1097 1:00:38 0:55:16 2.0 2
3 RS200 37 Katrina Gilbert   1047 0:58:35 0:55:57 3.0 2
4 Solo 4592 Bryan Taylor   1143 1:05:09 0:57:00 4.0 5
5 Laser 161554 Ben Shorrock   1097 1:03:29 0:57:52 5.0 2
6 Laser 168874 Simon Gregory   1097 1:03:41 0:58:03 6.0 3
7 Solo 5027 John Haine   1143 1:07:10 0:58:46 7.0 4
8 Streaker 1760 Graham Butler   1132 1:06:47 0:59:00 8.0 5
9 Phantom 1385 Jeremy Hudson   999 0:59:01 0:59:05 9.0 3
10 Laser 193251 Graham Howlett   1097 1:05:17 0:59:31 10.0 6
11 Solo 4487 Adrian Law   1143 1:09:35 1:00:53 11.0 5
12 Phantom 1331 Nick Royse   999 1:02:00 1:02:04 12.0 5
13 Laser 133491 Chris Brown   1097 1:09:27 1:03:19 13.0 6
14 Solo 4581 Steve Brooker   1143 1:13:13 1:04:03 14.0 3
15 Laser RADIAL 195760 Gavin MacLachlan   1139 1:13:59 1:04:57 15.0 2
16 RS200 1518 Rob Anstey Kate Taylor, Luke Anstey 1047 1:09:56 1:06:48 16.0 3
17 Laser 176655 David Farmer   1097 1:13:51 1:07:19 17.0 4
18 Laser 179556 Graham Headleand   1097 1:15:32 1:08:51 18.0 3
19 Comet 713 John Yarham   1204 1:27:08 1:12:22 19.0 1
20 Laser 173167 David Carew-Jones   1097 1:24:19 1:16:52 20.0 1
21 RS200 1363 J Shepherd B Slump 1047 1:31:35 1:27:28 21.0 3
22 Laser 173354 TBA   1097 DSQa   23.0 1

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 56
DNFStarted but did not finish Varies
DSQaDisqualification - Did not sign on Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com