Sunday Handicap Winter 2014-2015

Frensham Pond Sailing Club

Provisional Series Results as of 10:11 on March 23, 2015

Overall

Sailed: 17, Discards: 8, To count: 9, To qualify: 9, Rating system: PY, Entries: 60, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Race 1
2 Nov
Race 2
16 Nov
Race 3
30 Nov
Race 4
7 Dec
Race 5
14 Dec
Race 6
21 Dec
Race 7
28 Dec
Race 8
4 Jan
Race 9
11 Jan
Race 10
18 Jan
Race 11
1 Feb
Race 12
8 Feb
Race 13
15 Feb
Race 14
22 Feb
Race 15
1 Mar
Race 16
15 Mar
Race 17
22 Mar
Nett Races
1st Laser 203290 Rob Beere   1088 (5) (4) 1 1 (4) 3 (61) 1 3 2 3 (61) (61) 2 2 (61) (61) 18 12
2nd Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 2 (61) 3 (61) (8) (14 DNF) (61) 2 (9) (7) 4 3 (6) 3 5 1 6 29 14
3rd Solo 4395 Alan Bird   1146 (61) 2 2 (61) 2 (61) 5 (61) (61) 1 (61) (61) 3 8 6 2 (11) 31 10
4th Laser 193251 Graham Howlett   1088 (8) (11) 4 5 5 (61) 2 (61) (61) 5 (61) (61) 4 5 (61) 3 7 40 11
5th GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 (16 DNF) 6 7 2 (61) 5 (61) 6 (8) 6 5 (9) (13 DNF) 4 (10 DNS) 6 (61) 47 14
6th Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 6 (8) 5 4 (9) 8 7 (61) (61) (61) 7 7 (61) (61) 4 4 (9) 52 12
7th GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 (61) 12 11 (61) 12 (14 DNF) (61) 7 11 10 (61) 12 13 DNF 11 (61) (61) (15 DNF) 99 11
DNQ Laser 199006 Colin Hammond   1088 (61) (61) (61) 8 7 6 (61) (61) 6 (61) 6 8 (61) (61) 61 5 8 115 8
DNQ Laser 176655 David Farmer   1088 10 9 20 DNF (61) (61) (61) 11 (61) 10 13 DNF (61) (61) (61) (61) 61 10 13 157 8
DNQ Laser 201362 Tony Hyland   1088 4 (61) 7 3 (61) (61) (61) (61) (61) 4 (61) 2 13 DNF 7 (61) 61 61 162 7
DNQ GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 16 DSQa (61) 9 (61) (61) (61) (61) (61) 8 (61) 9 DNF 13 13 DNF (61) 61 8 61 198 7
DNQ Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1071 (61) 10 (61) 11 (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 11 7 12 7 61 61 241 6
DNQ RS100 10.2 259 Ian Gregory   988 (61) (61) (61) (61) (61) (61) 9 (61) (61) 61 61 1 1 9 61 61 4 268 5
DNQ Laser 204649 Chris Gillard   1088 7 (61) (61) (61) (61) 7 4 (61) (61) (61) (61) 6 61 6 61 61 61 274 5
DNQ Laser 133480 Rob Anstey   1088 (61) (61) (61) (61) 6 9 10 (61) (61) 9 (61) (61) 61 61 61 7 61 285 5
DNQ Solo 4581 John Brooker   1146 (61) (61) 20 DNF (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 10 2 61 61 9 12 297 5
DNQ Europe 349 Helen McHale   1148 (61) (61) (61) (61) 3 (61) (61) (61) (61) 61 61 4 61 61 1 61 10 323 4
DNQ Laser RADIAL 75032 Gavin Maclaughlan   1122 (61) 15 12 7 (61) (61) (61) 3 (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 342 4
DNQ GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 (61) (61) (61) (61) (61) 14 DNF (61) 5 (61) 8 (61) 61 13 DNF 61 61 61 61 345 4
DNQ Lark 2470 Nigel Hufton TBA 1071 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 2 61 61 61 3 61 2 373 3
DNQ Solo 4800 Simon Lomas-Clarke   1146 (61) (61) (61) (61) (61) 2 (61) (61) (61) 61 1 61 61 14 RAF 61 61 61 383 3
DNQ Laser RADIAL 706 Miles Austen   1122 (61) (61) (61) 10 11 10 (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 397 3
DNQ GP14 13708 Stuart Duckworth Christine Duckworth / Kate Whyatt 1130 (61) 13 10 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 11 61 400 3
DNQ RS100 8.4 447 Colin Hammond   1000 16 DNF 14 (61) (61) (61) (61) 12 (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 408 3
DNQ Laser RADIAL 200510 Ian Gregory   1122 1 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 1 (61) 61 61 61 61 61 61 61 429 2
DNQ RS100 10.2 3 Clive Eplett   988 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 2 61 61 61 61 61 61 61 1 430 2
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1146 (61) 3 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 3 433 2
DNQ RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust / Roger Gilbert 1051 (61) (61) (61) (61) (61) 4 (61) (61) 4 (61) 61 61 61 61 61 61 61 435 2
DNQ Laser 190612 Colin Dutton   1088 (61) 7 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 3 61 61 61 61 61 61 61 437 2
DNQ Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1122 (61) (61) 13 (61) (61) (61) (61) 4 (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 444 2
DNQ Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 (61) (61) (61) 14 DNF (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 5 61 61 61 61 446 2
DNQ Laser RADIAL 23627 Ann Howlett   1122 (61) 16 14 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 457 2
DNQ Solo 5442 Hilary King   1146 (61) 1 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 489 1
DNQ Devoti D-One 1 Nick Craig   959 (61) (61) (61) (61) (61) 1 (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 489 1
DNQ Laser 161554 Andy Shorrock   1088 (61) (61) (61) (61) (61) (61) 1 (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 489 1
DNQ Solo 4685 Julian Hereward   1146 (61) (61) (61) (61) 1 (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 489 1
DNQ Cadet 8845 Megan Ferguson Yasmin Sfaxi 1435 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 1 61 61 61 489 1
DNQ Laser 164436 Clive Eplett   1088 3 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 491 1
DNQ Phantom 1358 Bob Larder   1002 (61) (61) (61) (61) (61) (61) 3 (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 491 1
DNQ Solo 5341 Jeff Dolton   1146 (61) 5 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 493 1
DNQ Enterprise 23168 Alan Johnson TBA 1115 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 5 493 1
DNQ RS200 894 Keith Videlo Charlotte / Rebecca Videlo / TBA 1051 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 5 61 61 61 61 61 61 61 61 493 1
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1146 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 5 61 61 61 61 61 493 1
DNQ Laser 164436 Ben Shorrock   1088 (61) (61) (61) (61) (61) (61) 6 (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 494 1
DNQ RS200 372 Jeni Tod Julia Hughes 1051 (61) (61) (61) 6 (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 494 1
DNQ Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 990 (61) (61) 8 (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 496 1
DNQ Laser 186671 Doug Brett   1088 (61) (61) (61) (61) (61) (61) 8 (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 496 1
DNQ Laser 133479 Jim Dunphy   1088 (61) (61) (61) 9 (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 497 1
DNQ OK 2165 Alan Dance   1100 9 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 497 1
DNQ GP14 12957 Brian Draper David Hawkins 1130 (61) (61) (61) (61) 10 (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 498 1
DNQ Laser RADIAL 180834 Tom Flintham   1122 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 10 61 61 61 498 1
DNQ Cadet 8539 Isobel Speirs Emily Speirs 1435 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 10 DNS 61 61 498 1
DNQ Cadet 975 Charlotte Videlo Steph Videlo 1435 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 12 61 61 61 61 61 61 61 61 500 1
DNQ RS Tera 2391 Luke Anstey   1451 (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 13 DNF 61 61 61 61 61 61 61 501 1
DNQ GP14 13954 Sue Collett David Youll 1130 (61) (61) (61) 14 DNF (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 502 1
DNQ GP14 12829 Sophie Bradford Andy Bradford 1130 16 DNF (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 504 1
DNQ Laser 164748 Roger Gilbert   1088 16 DSQa (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 504 1
DNQ Laser 83683 Jonathan Dakin   1088 (61) (61) 20 DNF (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 508 1
DNQ GP14 13836 Neil Holden Catherine Holden 1130 (61) (61) 20 DNF (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 508 1
DNQ RS200 1259 TBA TBA 1051 (61) (61) 20 DSQa (61) (61) (61) (61) (61) (61) 61 61 61 61 61 61 61 61 508 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:
Race 25th January cancelled due to ice on pond earlier resulting in postponed class races starting at 11:30 .


Race 1 - 2 Nov

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser RADIAL 200510 Ian Gregory   1122 1:08:51 1:01:22 1 2
2 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 1:07:12 1:02:45 2 14
3 Laser 164436 Clive Eplett   1088 1:08:23 1:02:51 3 1
4 Laser 201362 Tony Hyland   1088 1:08:25 1:02:53 4 7
5 Laser 203290 Rob Beere   1088 1:09:34 1:03:56 5 12
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:10:22 1:05:42 6 12
7 Laser 204649 Chris Gillard   1088 1:12:08 1:06:18 7 5
8 Laser 193251 Graham Howlett   1088 1:12:09 1:06:19 8 11
9 OK 2165 Alan Dance   1100 1:14:27 1:07:41 9 1
10 Laser 176655 David Farmer   1088 1:24:30 1:17:40 10 8
11 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 DNF   16 14
11 GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 DSQa   16 7
11 RS100 8.4 447 Colin Hammond   1000 DNF   16 3
11 GP14 12829 Sophie Bradford Andy Bradford 1130 DNF   16 1
11 Laser 164748 Roger Gilbert   1088 DSQa   16 1

Race 2 - 16 Nov

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Solo 5442 Hilary King   1146 0:52:50 0:46:06 1 1
2 Solo 4395 Alan Bird   1146 0:53:49 0:46:58 2 10
3 Streaker 1760 Graham Butler   1146 0:53:53 0:47:01 3 2
4 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:52:15 0:48:01 4 12
5 Solo 5341 Jeff Dolton   1146 0:55:32 0:48:28 5 1
6 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 0:56:04 0:49:37 6 14
7 Laser 190612 Colin Dutton   1088 0:55:54 0:51:23 7 2
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:55:30 0:51:49 8 12
9 Laser 176655 David Farmer   1088 0:56:53 0:52:17 9 8
10 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1071 0:56:03 0:52:20 10 6
11 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:56:57 0:52:21 11 11
12 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 1:00:33 0:53:35 12 11
13 GP14 13708 Stuart Duckworth Christine Duckworth / Kate Whyatt 1130 1:00:54 0:53:54 13 3
14 RS100 8.4 447 Colin Hammond   1000 0:56:08 0:56:08 14 3
15 Laser RADIAL 75032 Gavin Maclaughlan   1122 1:03:28 0:56:34 15 4
16 Laser RADIAL 23627 Ann Howlett   1122 1:04:48 0:57:45 16 2

Race 3 - 30 Nov


Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:56:33 0:51:59 1 12
2 Solo 4395 Alan Bird   1146 1:00:17 0:52:36 2 10
3 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:56:32 0:52:47 3 14
4 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:57:28 0:52:49 4 11
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:57:34 0:53:45 5 12
6 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 1:02:22 0:55:12 7 14
6 Laser 201362 Tony Hyland   1088 1:00:03 0:55:12 7 7
8 Merlin Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 990 0:57:19 0:57:54 8 1
9 GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 1:05:41 0:58:08 9 7
10 GP14 13708 Stuart Duckworth Christine Duckworth / Kate Whyatt 1130 1:06:06 0:58:30 10 3
11 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 1:07:12 0:59:28 11 11
12 Laser RADIAL 75032 Gavin Maclaughlan   1122 1:07:20 1:00:01 12 4
13 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1122 1:10:48 1:03:06 13 2
14 Laser RADIAL 23627 Ann Howlett   1122 1:12:50 1:04:55 14 2
15 Laser 176655 David Farmer   1088 DNF   20 8
15 Solo 4581 John Brooker   1146 DNF   20 5
15 Laser 83683 Jonathan Dakin   1088 DNF   20 1
15 GP14 13836 Neil Holden Catherine Holden 1130 DNF   20 1
15 RS200 1259 TBA TBA 1051 DSQa   20 1

Race 4 - 7 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:53:34 0:49:14 1 12
2 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 0:56:52 0:50:19 2 14
3 Laser 201362 Tony Hyland   1088 0:55:05 0:50:38 3 7
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:54:34 0:50:57 4 12
5 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:55:32 0:51:03 5 11
6 RS200 372 Jeni Tod Julia Hughes 1051 0:54:34 0:51:55 6 1
7 Laser RADIAL 75032 Gavin Maclaughlan   1122 0:58:41 0:52:18 7 4
8 Laser 199006 Colin Hammond   1088 0:57:15 0:52:37 8 8
9 Laser 133479 Jim Dunphy   1088 0:58:00 0:53:19 9 1
10 Laser RADIAL 706 Miles Austen   1122 1:03:24 0:56:30 10 3
11 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1071 1:02:18 0:58:10 11 6
12 Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 DNF   14 2
12 GP14 13954 Sue Collett David Youll 1130 DNF   14 1

Race 5 - 14 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Solo 4685 Julian Hereward   1146 1:00:22 0:52:41 1 1
2 Solo 4395 Alan Bird   1146 1:00:33 0:52:50 2 10
3 Europe 349 Helen McHale   1148 1:01:27 0:53:32 3 4
4 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:59:24 0:54:36 4 12
5 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:59:39 0:54:50 5 11
6 Laser 133480 Rob Anstey   1088 1:00:00 0:55:09 6 5
7 Laser 199006 Colin Hammond   1088 1:00:12 0:55:20 7 8
8 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:59:42 0:55:45 8 14
9 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:59:45 0:55:47 9 12
10 GP14 12957 Brian Draper David Hawkins 1130 1:04:50 0:57:22 10 1
11 Laser RADIAL 706 Miles Austen   1122 1:06:22 0:59:09 11 3
12 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 1:07:47 0:59:59 12 11

Race 6 - 21 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Devoti D-One 1 Nick Craig   959 00:50:47 0:52:57 1 1
2 Solo 4800 Simon Lomas-Clarke   1146 1:00:53 0:53:08 2 3
3 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:58:37 0:53:53 3 12
4 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust / Roger Gilbert 1051 0:56:58 0:54:12 4 2
5 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 1:04:16 0:56:52 5 14
6 Laser 199006 Colin Hammond   1088 1:01:58 0:56:57 6 8
7 Laser 204649 Chris Gillard   1088 1:05:47 1:00:28 7 5
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:05:23 1:01:03 8 12
9 Laser 133480 Rob Anstey   1088 1:11:03 1:05:18 9 5
10 Laser RADIAL 706 Miles Austen   1122 1:13:48 1:05:47 10 3
11 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 DNF   14 14
11 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 DNF   14 11
11 GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 DNF   14 4

Race 7 - 28 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 161554 Andy Shorrock   1088 0:51:07 0:46:59 1 1
2 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:52:05 0:47:52 2 11
3 Phantom 1358 Bob Larder   1002 0:47:59 0:47:53 3 1
4 Laser 204649 Chris Gillard   1088 0:52:16 0:48:02 4 5
5 Solo 4395 Alan Bird   1146 0:55:41 0:48:35 5 10
6 Laser 164436 Ben Shorrock   1088 0:53:09 0:48:51 6 1
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:52:56 0:49:25 7 12
8 Laser 186671 Doug Brett   1088 0:54:09 0:49:46 8 1
9 RS100 10.2 259 Ian Gregory   988 0:50:01 0:50:37 9 5
10 Laser 133480 Rob Anstey   1088 0:56:23 0:51:49 10 5
11 Laser 176655 David Farmer   1088 0:59:35 0:54:46 11 8
12 RS100 8.4 447 Colin Hammond   1000 0:56:57 0:56:57 12 3

Race 8 - 4 Jan

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:40:08 0:36:53 1 12
2 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:40:40 0:37:58 2 14
3 Laser RADIAL 75032 Gavin Maclaughlan   1122 0:54:06 0:48:13 3 4
4 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1122 0:54:12 0:48:18 4 2
5 GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 0:55:07 0:48:47 5 4
6 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 0:57:47 0:51:08 6 14
7 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 1:00:16 0:53:20 7 11

Race 9 - 11 Jan

Course sailed WSW light - 3+ laps shortened from 5 on 4th lap . Cadet finished 1 lap less.

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser RADIAL 200510 Ian Gregory   1122 1:05:12 0:58:07 1 2
2 RS100 10.2 3 Clive Eplett   988 0:59:11 0:59:54 2 2
3 Laser 203290 Rob Beere   1088 1:05:16 0:59:59 3 12
4 RS200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust / Roger Gilbert 1051 1:03:16 1:00:12 4 2
5 RS200 894 Keith Videlo Charlotte / Rebecca Videlo / TBA 1051 1:05:01 1:01:52 5 1
6 Laser 199006 Colin Hammond   1088 1:08:31 1:02:58 6 8
7 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 1:12:50 1:04:27 8 14
7 GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 1:12:50 1:04:27 8 7
9 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 1:09:38 1:05:01 9 14
10 Laser 176655 David Farmer   1088 1:15:03 1:08:59 10 8
11 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 1:24:51 1:15:05 11 11
12 Cadet 975 Charlotte Videlo Steph Videlo 1435 1:14:05 1:15:06 12 1

Race 10 - 18 Jan

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Solo 4395 Alan Bird   1146 0:59:37 0:52:01 1 10
2 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:57:38 0:52:58 2 12
3 Laser 190612 Colin Dutton   1088 0:58:41 0:53:56 3 2
4 Laser 201362 Tony Hyland   1088 0:58:51 0:54:05 4 7
5 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:59:34 0:54:45 5 11
6 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 1:03:21 0:56:04 6 14
7 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 1:00:13 0:56:13 7 14
8 GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 1:03:44 0:56:24 8 4
9 Laser 133480 Rob Anstey   1088 1:03:13 0:58:06 9 5
10 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 1:08:28 1:00:35 10 11
11 Laser 176655 David Farmer   1088 DNF   13 8
11 RS Tera 2391 Luke Anstey   1451 DNF   13 1

Race 11 - 1 Feb

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Solo 4800 Simon Lomas-Clarke   1146 0:53:55 0:47:03 1 3
2 Lark 2470 Nigel Hufton TBA 1071 0:51:17 0:47:53 2 3
3 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:52:15 0:48:01 3 12
4 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:52:16 0:48:48 4 14
5 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 0:55:26 0:49:03 5 14
6 Laser 199006 Colin Hammond   1088 0:54:04 0:49:42 6 8
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:55:50 0:52:08 7 12
8 GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 DNF   9 7

Race 12 - 8 Feb

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 259 Ian Gregory   988 0:29:53 0:30:15 1 5
2 Laser 201362 Tony Hyland   1088 0:34:02 0:31:17 2 7
3 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:34:03 0:31:48 3 14
4 Europe 349 Helen McHale   1148 0:37:14 0:32:26 4 4
5 Streaker 1824 Hugh Marston   1146 0:37:55 0:33:05 5 1
6 Laser 204649 Chris Gillard   1088 0:36:18 0:33:22 6 5
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:35:49 0:33:27 7 12
8 Laser 199006 Colin Hammond   1088 0:36:38 0:33:40 8 8
9 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 0:38:30 0:34:04 9 14
10 Solo 4581 John Brooker   1146 0:41:30 0:36:13 10 5
11 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1071 0:39:11 0:36:35 11 6
12 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 0:43:15 0:38:16 12 11
13 GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 0:47:19 0:41:52 13 7

Race 13 - 15 Feb

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 259 Ian Gregory   988 1:01:03 1:01:47 1 5
2 Solo 4581 John Brooker   1146 1:23:48 1:13:07 2 5
3 Solo 4395 Alan Bird   1146 1:23:51 1:13:10 3 10
4 Laser 193251 Graham Howlett   1088 1:23:47 1:17:00 4 11
5 Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 1:24:07 1:17:19 5 2
6 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 1:23:49 1:18:16 6 14
7 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1071 1:27:26 1:21:38 7 6
8 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 DNF   13 14
8 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 DNF   13 11
8 Laser 201362 Tony Hyland   1088 DNF   13 7
8 GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 DNF   13 7
8 GP14 13864 Andy Todd Lara Todd 1130 DNF   13 4

Race 14 - 22 Feb

Cadet 8845 sailed 2 laps, All others 3 laps

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Cadet 8845 Megan Ferguson Yasmin Sfaxi 1435 0:49:20 0:48:08 1 1
2 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:55:36 0:51:06 2 12
3 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:55:56 0:52:14 3 14
4 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 1:01:29 0:54:25 4 14
5 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:59:24 0:54:36 5 11
6 Laser 204649 Chris Gillard   1088 0:59:28 0:54:39 6 5
7 Laser 201362 Tony Hyland   1088 1:00:06 0:55:14 7 7
8 Solo 4395 Alan Bird   1146 1:03:28 0:55:23 8 10
9 RS100 10.2 259 Ian Gregory   988 0:55:12 0:55:52 9 5
10 Laser RADIAL 180834 Tom Flintham   1122 1:02:53 0:56:03 10 1
11 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 1:06:37 0:58:57 11 11
12 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1071 1:08:59 1:04:25 12 6
13 Solo 4800 Simon Lomas-Clarke   1146 RAF   14 3

Race 15 - 1 Mar


Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Europe 349 Helen McHale   1148 0:52:16 0:45:32 1 4
2 Laser 203290 Rob Beere   1088 0:50:14 0:46:10 2 12
3 Lark 2470 Nigel Hufton TBA 1071 0:50:03 0:46:44 3 3
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:51:05 0:47:42 4 12
5 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:53:10 0:49:39 5 14
6 Solo 4395 Alan Bird   1146 0:58:30 0:51:03 6 10
7 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1071 1:11:56 1:07:10 7 6
8 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 DNS   10 14
8 Cadet 8539 Isobel Speirs Emily Speirs 1435 DNS   10 1

Race 16 - 15 Mar


Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:51:42 0:48:16 1 14
2 Solo 4395 Alan Bird   1146 0:55:23 0:48:20 2 10
3 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:52:42 0:48:26 3 11
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 0:51:57 0:48:30 4 12
5 Laser 199006 Colin Hammond   1088 0:53:01 0:48:44 5 8
6 GP14 14050 Simon Millar Ted Jefferies 1130 0:55:49 0:49:24 6 14
7 Laser 133480 Rob Anstey   1088 0:54:36 0:50:11 7 5
8 GP14 13954 David Youll Sue Collett / John McGuiness 1130 0:57:17 0:50:42 8 7
9 Solo 4581 John Brooker   1146 0:58:33 0:51:05 9 5
10 Laser 176655 David Farmer   1088 0:57:49 0:53:08 10 8
11 GP14 13708 Stuart Duckworth Christine Duckworth / Kate Whyatt 1130 1:01:07 0:54:05 11 3

Race 17 - 22 Mar


Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 10.2 3 Clive Eplett   988 0:50:23 0:51:00 1 2
2 Lark 2470 Nigel Hufton TBA 1071 0:55:52 0:52:10 2 3
3 Streaker 1760 Graham Butler   1146 1:00:42 0:52:58 3 2
4 RS100 10.2 259 Ian Gregory   988 0:54:11 0:54:50 4 5
5 Enterprise 23168 Alan Johnson TBA 1115 1:01:38 0:55:17 5 1
6 Lark 2530 Chris Ellis George or Tom Bridge / Judith Young 1071 0:59:35 0:55:38 6 14
7 Laser 193251 Graham Howlett   1088 1:00:53 0:55:58 7 11
8 Laser 199006 Colin Hammond   1088 1:01:00 0:56:04 8 8
9 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1071 1:00:39 0:56:38 9 12
10 Europe 349 Helen McHale   1148 1:05:06 0:56:42 10 4
11 Solo 4395 Alan Bird   1146 1:06:02 0:57:37 11 10
12 Solo 4581 John Brooker   1146 1:08:02 0:59:22 12 5
13 Laser 176655 David Farmer   1088 1:04:49 0:59:34 13 8
14 GP14 12878 Kate Whyatt Victoria Wakeford / John McGuiness / Andy Todd 1130 DNF   15 11

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 61
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 10
DSQaDisqualification - Did not sign on Varies
RAFRetired after finishing 14



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com