Cadet Open Results are final as of 14:33 on April 29, 2008

Overall

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Entries:57, Scoring system:Short Series
Rank Boat SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st   5000 Sophie Dingwall Josie Gummer Fishers Green 4.00 1.00 2.00 (10.00) 17.00 7.00  
2nd   8560 Quinlan Billie Gilly Makepeace Royal Corinthian (7.00) 4.00 1.00 3.00 15.00 8.00  
3rd   9575 Joanna Freeman Liam Pardy Parkstone 2.00 3.00 3.00 (12.00) 20.00 8.00  
4th In Too Deep 9576 Sara Underwood Matthew Shorrock FPSC 9.00 2.00 (10.00) 1.00 22.00 12.00  
5th   8539 William Kennedy Loni Lilienthal Corinthian Otters 1.00 9.00 (15.00) 4.00 29.00 14.00  
6th Di Maggio 8513 Alexander Young Jack Hardie FPSC (8.00) 6.00 6.00 8.00 28.00 20.00  
7th   9000 Rebecca Longman Alex Corby Fishers Green 3.00 5.00 13.00 (29.00) 50.00 21.00  
8th Gnat 8521 John Page Alex Page Waldringfield 10.00 (21.00) 4.00 7.00 42.00 21.00  
9th   8511 Tom Kinver Jamie Proffit Exe 15.00 8.00 (58.00 DNF) 2.00 83.00 25.00  
10th Teen Spirit 8533 Zoe McBride Rhos Hawes FPSC 6.00 (11.00) 11.00 9.00 37.00 26.00  
11th   8407 Jessica Quinlan Chris Sycamore Royal Corinthian 11.00 7.00 9.00 (15.00) 42.00 27.00  
12th   8333 Anna Whyte Charles Whyte FPSC 17.00 (58.00 DSQ) 8.00 6.00 89.00 31.00  
13th   8561 Arthur Henderson Matthew Currel Tamesis (24.00) 12.00 7.00 13.00 56.00 32.00  
14th   8402 Alex Frost Matt Sim and Jim Brooker South Cerney (20.00) 13.00 5.00 16.00 54.00 34.00  
15th   9034 Charlie Davis Will Davis Royal Lymington 13.00 (58.00 DNF) 14.00 11.00 96.00 38.00  
16th Pontoon 7671 Andrew Bridge Felix Collier FPSC 14.00 20.00 (22.00) 5.00 61.00 39.00  
17th Wacky When Wet 9378 Abigail Croft Katie Hinde FPSC 5.00 18.00 16.00 (19.00) 58.00 39.00  
18th   8522 Theo Bull Cameron Schuster Bruce Stone (23.00) 17.00 18.00 14.00 72.00 49.00  
19th Wave Rider 7274 Caroline Croft   FPSC 16.00 (58.00 DSQ) 12.00 24.00 110.00 52.00  
20th Supertramp 7604 Erin Williams Toby Fitzgerald FPSC 18.00 15.00 19.00 (26.00) 78.00 52.00  
21st   9370 Christopher Tiernan Ashley Dunford Parkstone 19.00 14.00 20.00 (21.00) 74.00 53.00  
22nd   8855 Max Ingall Francesca Ingall   (30.00) 10.00 21.00 23.00 84.00 54.00  
23rd   8440 Jonathan Kimber Jonathan van Ingen Stone 12.00 28.00 17.00 (30.00) 87.00 57.00  
24th Aurora 8227 Adam Hopwood Anna Whitford FPSC 21.00 16.00 24.00 (28.00) 89.00 61.00  
25th Tornado 9151 Jonathan Hay   FPSC 22.00 19.00 (25.00) 20.00 86.00 61.00  
26th Blue String Pudding 9243 Andrew Smith Angus Dunnet FPSC (26.00) 25.00 23.00 17.00 91.00 65.00  
27th She Who Dares 9028 Ed Cummings Sam Cooper FPSC 25.00 (27.00) 27.00 18.00 97.00 70.00  
28th   9673 James Dodd Max Crowe Royal Lymington (32.00) 24.00 28.00 22.00 106.00 74.00  
29th What's it Called!! 9020 Marcus Young Alex Phillpot FPSC 27.00 22.00 (31.00) 31.00 111.00 80.00  
30th   7678 J Butterworth J Chadwick Fishers Green (33.00) 30.00 26.00 25.00 114.00 81.00  
31st Enigma 8436 Red Hull James Harvey-Nevin Conor Whelan FPSC 28.00 29.00 30.00 (35.00) 122.00 87.00  
32nd Special Effect 9225 Nick Cherrill Oliver Fitzgerald FPSC 29.00 (35.00) 33.00 32.00 129.00 94.00  
33rd Purple Ronnie 9013 Michael Horne Oliver Pearson FPSC (42.00) 33.00 35.00 27.00 137.00 95.00  
34th   9294 Sarah Coates Aliya Jannaty South Cerney (36.00) 31.00 32.00 33.00 132.00 96.00  
35th   6939 David Galazin Amir Jannaty South Cerney 31.00 32.00 34.00 (36.00) 133.00 97.00  
36th   8230 Anna Davies Sarah O'Brien Fishers Green 34.00 26.00 39.00 (41.00) 140.00 99.00  
37th   9162 Elaine Bell Ailsa Muskett Royal Lymington (45.00) 34.00 36.00 39.00 154.00 109.00  
38th   8556 Zoe Smith Emma Wall South Cerney (40.00) 37.00 38.00 37.00 152.00 112.00  
39th   8403 Amy Gladwin Christopher Gladwin Fishers Green 35.00 39.00 41.00 (58.00 DNF) 173.00 115.00  
40th   8371 Mary Henderson Rachel Thomas Tamesis 37.00 41.00 (42.00) 38.00 158.00 116.00  
41st   8534 Lewis Frost Zac Bradford South Cerney (58.00 DNS) 58.00 DNS 29.00 34.00 179.00 121.00  
42nd Iguazu 9160 Ellie Hinde Rosie Woodhouse FPSC (47.00) 44.00 37.00 42.00 170.00 123.00  
43rd   9035 Martha Haslam William Cucivrean South Cerney 38.00 40.00 (46.00) 45.00 169.00 123.00  
44th Sailon the Wild Side 9176 Tom Nevitt Ross Thompson FPSC (48.00) 45.00 40.00 40.00 173.00 125.00  
45th Sweet Chariot 8287 Rosina Bevan Grace Howard FPSC 46.00 23.00 (58.00 DNC) 58.00 DNF 185.00 127.00  
46th   9454 Jaquetta Bridge Emily Bralee Royal Lymington (44.00) 42.00 44.00 43.00 173.00 129.00  
47th   9634 Anya Horey Mathew Minister King George 49.00 38.00 43.00 (58.00 DNF) 188.00 130.00  
48th   9317 Serena de Nahlik Aaron Chadwick Draycote 39.00 36.00 (58.00 DNF) 58.00 DNF 191.00 133.00  
49th   9050 Lizzie Halling Emma Lang Parkstone 41.00 (58.00 DSQ) 58.00 DNF 44.00 201.00 143.00  
50th   6842 Jack Turner Callum Cornell   43.00 43.00 (58.00 DNF) 58.00 DNF 202.00 144.00  
51st PDQ 8431 Rachel Anderson Grace Howard FPSC 50.00 (58.00 DNF) 47.00 58.00 DNF 213.00 155.00  
52nd   9367 Conor Hudson Fred Robbins FPSC (58.00 DNF) 58.00 DNF 45.00 58.00 DNF 219.00 161.00  
53rd   8436 Blue Hull Hannah Muskett Lizzy Wall Royal Lymington 51.00 (58.00 DNF) 58.00 DNF 58.00 DNF 225.00 167.00  
54th Nic of Time 8228 Matthew Parrott George Bridge FPSC (58.00 DNF) 58.00 DNF 58.00 DNF 58.00 DNF 232.00 174.00  
54th PDQ 8364 Rachel Anderson   FPSC (58.00 DNF) 58.00 DNF 58.00 DNF 58.00 DNF 232.00 174.00  
54th Spirito 6372 or 9356 Isabelle Nevett Maddy Harvey FPSC (58.00 DNF) 58.00 DNF 58.00 DNF 58.00 DNF 232.00 174.00  
54th El Nino 9043 Sarah Harvey-Nevin Jim Booker FPSC (58.00 DNF) 58.00 DNF 58.00 DNF 58.00 DNF 232.00 174.00  

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area58
DNFStarted but did not finish58
DNSCame to the start area but did not start58
DSQDisqualification58