2013 Phantom & Lark Open

Frensham Pond Sailing Club

Results as of 23:19 on April 22, 2013

Lark Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 Nett
1st Lark Lark 2495 Stuart Hydon Nick Hydon Shustoke 1 1 (10 DNC) 2
2nd Lark Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy FPSC (2) 2 1 3
3rd Lark Lark 2530 Chris Ellis Judith Young FPSC 3 (7) 2 5
4th Lark Lark 12 Phil Witney Lynda Williams FPSC (4) 3 3 6
5th Lark Lark 2339 Ben Shorrock George Bridge FPSC (5) 4 4 8
6th Lark Lark 2459 Nigel Denchfield Fiona Stewartby (6) 5 5 10
7th Lark Lark 2487 Kian Andrews Mark Chadwick Penzance SC 7 6 (8) 13
8th Lark Lark 2469 Laura Mitchell Eli Ebel-Childs PZSC (8) 8 6 14
9th Lark Lark 2510 Mike Williams Imogen Penzance SC (9) 9 7 16

Phantom Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 Nett
1st Phantom Phantom 1406 M Tustin   Bowmoor SC 1 2 (3) 3
2nd Phantom Phantom 1383 Nick Orman   Castle Cove SC 2 1 (11 DNF) 3
3rd Phantom Phantom 1331 Nick Royse   FPSC 4 (5) 1 5
4th Phantom Phantom 1386 Nick Mason   Island Barn SC (5) 3 2 5
5th Phantom Phantom 1298 Olly Hopkins   Bowmoor SC 3 (4) 4 7
6th Phantom Phantom 1358 Bob Larder   FPSC 6 (7) 5 11
7th Phantom Phantom 1385 Jeremy Hudson   FPSC (8) 6 6 12
8th Phantom Phantom 1392 Justin Philipps   FPSC 7 8 (11 DNF) 15
9th Phantom Phantom 1277 Gordon Kingston-Minnis   Lee-on-Solent SC (11 DNF) 9 7 16
10th Phantom Phantom 127 Richard Cumberbatch   Castle Cove SC (11 DNF) 11 DNS 11 DNF 22

* NOTES

Any queries Bruce Hill or John Haine

R1 - Lark Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 Lark Lark 2495 Stuart Hydon Nick Hydon Shustoke 1 1
2 Lark Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy FPSC 2 2
3 Lark Lark 2530 Chris Ellis Judith Young FPSC 3 3
4 Lark Lark 12 Phil Witney Lynda Williams FPSC 4 4
5 Lark Lark 2339 Ben Shorrock George Bridge FPSC 5 5
6 Lark Lark 2459 Nigel Denchfield Fiona Stewartby 6 6
7 Lark Lark 2487 Kian Andrews Mark Chadwick Penzance SC 7 7
8 Lark Lark 2469 Laura Mitchell Eli Ebel-Childs PZSC 8 8
9 Lark Lark 2510 Mike Williams Imogen Penzance SC 9 9

R2 - Lark Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 Lark Lark 2495 Stuart Hydon Nick Hydon Shustoke 1 1
2 Lark Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy FPSC 2 2
3 Lark Lark 12 Phil Witney Lynda Williams FPSC 3 3
4 Lark Lark 2339 Ben Shorrock George Bridge FPSC 4 4
5 Lark Lark 2459 Nigel Denchfield Fiona Stewartby 5 5
6 Lark Lark 2487 Kian Andrews Mark Chadwick Penzance SC 6 6
7 Lark Lark 2530 Chris Ellis Judith Young FPSC 7 7
8 Lark Lark 2469 Laura Mitchell Eli Ebel-Childs PZSC 8 8
9 Lark Lark 2510 Mike Williams Imogen Penzance SC 9 9

R3 - Lark Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 Lark Lark 2470 Nigel Hufton Will Kennedy FPSC 1 1
2 Lark Lark 2530 Chris Ellis Judith Young FPSC 2 2
3 Lark Lark 12 Phil Witney Lynda Williams FPSC 3 3
4 Lark Lark 2339 Ben Shorrock George Bridge FPSC 4 4
5 Lark Lark 2459 Nigel Denchfield Fiona Stewartby 5 5
6 Lark Lark 2469 Laura Mitchell Eli Ebel-Childs PZSC 6 6
7 Lark Lark 2510 Mike Williams Imogen Penzance SC 7 7
8 Lark Lark 2487 Kian Andrews Mark Chadwick Penzance SC 8 8

R1 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 Phantom Phantom 1406 M Tustin   Bowmoor SC 10 1
2 Phantom Phantom 1383 Nick Orman   Castle Cove SC 11 2
3 Phantom Phantom 1298 Olly Hopkins   Bowmoor SC 12 3
4 Phantom Phantom 1331 Nick Royse   FPSC 13 4
5 Phantom Phantom 1386 Nick Mason   Island Barn SC 14 5
6 Phantom Phantom 1358 Bob Larder   FPSC 15 6
7 Phantom Phantom 1392 Justin Philipps   FPSC 16 7
8 Phantom Phantom 1385 Jeremy Hudson   FPSC 17 8
9 Phantom Phantom 1277 Gordon Kingston-Minnis   Lee-on-Solent SC DNF 11
9 Phantom Phantom 127 Richard Cumberbatch   Castle Cove SC DNF 11

R2 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 Phantom Phantom 1383 Nick Orman   Castle Cove SC 10 1
2 Phantom Phantom 1406 M Tustin   Bowmoor SC 11 2
3 Phantom Phantom 1386 Nick Mason   Island Barn SC 12 3
4 Phantom Phantom 1298 Olly Hopkins   Bowmoor SC 13 4
5 Phantom Phantom 1331 Nick Royse   FPSC 14 5
6 Phantom Phantom 1385 Jeremy Hudson   FPSC 15 6
7 Phantom Phantom 1358 Bob Larder   FPSC 16 7
8 Phantom Phantom 1392 Justin Philipps   FPSC 17 8
9 Phantom Phantom 1277 Gordon Kingston-Minnis   Lee-on-Solent SC 18 9
10 Phantom Phantom 127 Richard Cumberbatch   Castle Cove SC DNS 11

R3 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Fleet Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 Phantom Phantom 1331 Nick Royse   FPSC 9 1
2 Phantom Phantom 1386 Nick Mason   Island Barn SC 10 2
3 Phantom Phantom 1406 M Tustin   Bowmoor SC 11 3
4 Phantom Phantom 1298 Olly Hopkins   Bowmoor SC 12 4
5 Phantom Phantom 1358 Bob Larder   FPSC 13 5
6 Phantom Phantom 1385 Jeremy Hudson   FPSC 14 6
7 Phantom Phantom 1277 Gordon Kingston-Minnis   Lee-on-Solent SC 15 7
8 Phantom Phantom 1383 Nick Orman   Castle Cove SC DNF 11
8 Phantom Phantom 1392 Justin Philipps   FPSC DNF 11
8 Phantom Phantom 127 Richard Cumberbatch   Castle Cove SC DNF 11

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area10
DNFStarted but did not finish11
DNSCame to the start area but did not start11



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com