2014 Hemsley Superprix

30th March 2014

Final Results as of April 3, 2014

Fast Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Nett Races
1st RS100 259 Ian Gregory   988 (5.0) 1.0 (4.0) 1.0 3.0 2.0 2.0 3.0 3.0 15.0 9
2nd Laser 193251 Graham Howlett   1088 3.0 (8.0) 2.0 (9.0) 1.0 4.0 3.0 5.0 4.0 22.0 9
3rd Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 4.0 4.0 (9.0) 6.0 (9.0) 3.0 5.0 1.0 2.0 25.0 9
4th Laser 176655 David Farmer   1088 (10.0) 7.0 (10.0) 7.0 8.0 6.0 4.0 2.0 5.5 39.5 9
5th Laser 180834 Tom Flintham   1088 (8.0) (10.0) 5.0 8.0 5.0 5.0 6.0 6.0 5.5 40.5 9
6th Lark 12 Phil Whitney Lynda Williams 1071 1.0 2.0 6.0 3.0 4.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 42.0 5
7th Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 6.5 5.0 1.0 5.0 2.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 45.5 5
8th Laser 164748 Katrina Gilbert   1088 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 1.0 1.0 4.0 1.0 46.0 4
9th Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 6.5 (13.0) 7.0 10.0 7.0 7.0 7.0 7.0 (13.0) 51.5 7
10th RS200 894 Rebecca Videlo Keith Videlo 1057 12.0 DNF 3.0 3.0 2.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 59.0 4
11th Phantom 1358 Bob Larder   1002 9.0 9.0 8.0 4.0 6.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 62.0 5
DNQ Phantom 1385 Jeremy Hudson   1002 2.0 6.0 12.0 DNF (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 13.0 72.0 3


R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Phil Whitney Lynda Williams 1071 0:08:02 0:07:30 1.0 5
2 Phantom 1385 Jeremy Hudson   1002 0:07:43 0:07:42 2.0 3
3 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:08:26 0:07:45 3.0 9
4 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:08:08 0:07:47 4.0 9
5 RS100 259 Ian Gregory   988 0:07:59 0:08:05 5.0 9
6 Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 0:09:14 0:08:29 6.5 5
6 Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 0:09:05 0:08:29 6.5 7
8 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:09:19 0:08:34 8.0 9
9 Phantom 1358 Bob Larder   1002 0:08:40 0:08:39 9.0 5
10 Laser 176655 David Farmer   1088 0:09:36 0:08:49 10.0 9
11 RS200 894 Rebecca Videlo Keith Videlo 1057 DNF   12.0 4

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 259 Ian Gregory   988 0:05:23 0:05:27 1.0 9
2 Lark 12 Phil Whitney Lynda Williams 1071 0:06:42 0:06:15 2.0 5
3 RS200 894 Rebecca Videlo Keith Videlo 1057 0:06:39 0:06:17 3.0 4
4 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:06:45 0:06:28 4.0 9
5 Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 0:07:05 0:06:31 5.0 5
6 Phantom 1385 Jeremy Hudson   1002 0:06:34 0:06:33 6.0 3
7 Laser 176655 David Farmer   1088 0:07:10 0:06:35 7.0 9
8 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:07:15 0:06:40 8.0 9
9 Phantom 1358 Bob Larder   1002 0:06:43 0:06:42 9.0 5
10 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:07:37 0:07:00 10.0 9

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 0:07:04 0:06:30 1.0 5
2 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:07:11 0:06:36 2.0 9
3 RS200 894 Rebecca Videlo Keith Videlo 1057 0:07:10 0:06:47 3.0 4
4 RS100 259 Ian Gregory   988 0:06:43 0:06:48 4.0 9
5 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:07:25 0:06:49 5.0 9
6 Lark 12 Phil Whitney Lynda Williams 1071 0:07:26 0:06:56 6.0 5
7 Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 0:07:27 0:06:57 7.0 7
8 Phantom 1358 Bob Larder   1002 0:06:59 0:06:58 8.0 5
9 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:07:36 0:07:17 9.0 9
10 Laser 176655 David Farmer   1088 0:08:34 0:07:52 10.0 9
11 Phantom 1385 Jeremy Hudson   1002 DNF   12.0 3

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS100 259 Ian Gregory   988 0:06:37 0:06:42 1.0 9
2 RS200 894 Rebecca Videlo Keith Videlo 1057 0:07:12 0:06:49 2.0 4
3 Lark 12 Phil Whitney Lynda Williams 1071 0:07:48 0:07:17 3.0 5
4 Phantom 1358 Bob Larder   1002 0:07:24 0:07:23 4.0 5
5 Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 0:08:05 0:07:26 5.0 5
6 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:08:11 0:07:50 6.0 9
7 Laser 176655 David Farmer   1088 0:08:35 0:07:53 7.0 9
8 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:09:04 0:08:20 8.0 9
9 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:09:14 0:08:29 9.0 9
10 Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 0:10:59 0:10:15 10.0 7

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:11:33 0:10:37 1.0 9
2 Laser 162891 Brendan Chaplin   1088 0:11:42 0:10:45 2.0 5
3 RS100 259 Ian Gregory   988 0:10:59 0:11:07 3.0 9
4 Lark 12 Phil Whitney Lynda Williams 1071 0:11:58 0:11:10 4.0 5
5 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:12:10 0:11:11 5.0 9
6 Phantom 1358 Bob Larder   1002 0:11:27 0:11:26 6.0 5
7 Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 0:12:29 0:11:39 7.0 7
8 Laser 176655 David Farmer   1088 0:12:54 0:11:51 8.0 9
9 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:12:27 0:11:56 9.0 9

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 164748 Katrina Gilbert   1088 0:08:16 0:07:36 1.0 4
2 RS100 259 Ian Gregory   988 0:07:51 0:07:57 2.0 9
3 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:08:36 0:08:14 3.0 9
4 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:11:11 0:10:17 4.0 9
5 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:11:28 0:10:32 5.0 9
6 Laser 176655 David Farmer   1088 0:12:08 0:11:09 6.0 9
7 Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 0:12:09 0:11:21 7.0 7

R7 - Fast Fleet

No finishing time recorded for Laser Radial 188535 so average score (RDGa) applied.

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 164748 Katrina Gilbert   1088 0:07:46 0:07:08 1.0 4
2 RS100 259 Ian Gregory   988 0:07:22 0:07:27 2.0 9
3 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:08:29 0:07:48 3.0 9
4 Laser 176655 David Farmer   1088 0:08:53 0:08:10 4.0 9
5 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:08:52 0:08:30 5.0 9
6 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:09:16 0:08:31 6.0 9
7 Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 0:09:57 0:09:17 7.0 7

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:07:58 0:07:38 1.0 9
2 Laser 176655 David Farmer   1088 0:08:20 0:07:40 2.0 9
3 RS100 259 Ian Gregory   988 0:07:40 0:07:46 3.0 9
4 Laser 164748 Katrina Gilbert   1088 0:09:05 0:08:21 4.0 4
5 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:09:54 0:09:06 5.0 9
6 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:11:06 0:10:12 6.0 9
7 Lark 2469 Olli Bown Vanessa Vannerman 1071 0:11:20 0:10:35 7.0 7

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 164748 Katrina Gilbert   1088 0:05:31 0:05:04 1.0 4
2 Rooster 8.1 367 Colin Hammond   1044 0:05:26 0:05:12 2.0 9
3 RS100 259 Ian Gregory   988 0:05:15 0:05:19 3.0 9
4 Laser 193251 Graham Howlett   1088 0:06:12 0:05:42 4.0 9
5 Laser 176655 David Farmer   1088 0:06:39 0:06:07 5.5 9
5 Laser 180834 Tom Flintham   1088 0:06:39 0:06:07 5.5 9

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 13
DNFStarted but did not finish 12



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com