Close

2017 Hemsley Superprix

26th March 2017

Final Results as of March 31, 2017

Fast Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett Races
1st RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 1.0 1.0 5.0 1.0 (7.0) 2.0 1.0 2.0 (7.0) 4.0 17.0 10
2nd Laser 209411 Rob Beere   1095 2.0 2.0 2.0 3.0 (5.0) (5.0) 4.0 1.0 3.0 2.0 19.0 10
3rd Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 4.0 4.5 (7.5) 5.0 2.0 3.0 (6.0) 3.0 4.0 5.0 30.5 10
4th Laser 133480 Rob Anstey   1095 (10.0) (10.0) 4.0 9.0 4.0 4.0 3.0 4.0 5.0 7.0 40.0 10
5th Laser 193251 Graham Howlett   1095 (9.0) (9.0) 3.0 8.0 6.0 6.0 7.5 5.0 8.0 1.0 44.5 10
6th Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 7.0 4.5 9.0 4.0 8.0 (13.0) 5.0 7.0 6.0 (13.0) 50.5 8
7th Laser 183492 Matt Hill   1095 3.0 3.0 1.0 6.0 1.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 53.0 5
8th Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1070 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 1.0 7.5 8.0 2.0 3.0 60.5 5
9th Laser 160725 Nick Hudson   1095 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 7.0 2.0 6.0 1.0 6.0 61.0 5
10th Phantom 1385 Jeremy Hudson   995 6.0 8.0 7.5 2.0 3.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 65.5 5
11th K1 117 Hilary King   1065 8.0 6.0 6.0 7.0 9.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 75.0 5
DNQ Laser 14973 Jenny Rust   1095 5.0 7.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 13.0 13.0 13.0 13.0 90.0 2

Medium Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett Races
1st Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 (9.0) (9.0) 9.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 16.0 7
2nd Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 2.0 4.0 2.0 (8.0) (5.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 19.0 10
3rd Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 3.0 3.0 3.0 (5.0) 2.0 (4.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 23.0 10
4th Solo 3246 Jamie Stewart   1140 4.0 1.0 1.0 2.0 3.0 (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 38.0 5
5th Solo 4581 John Brooker   1140 7.0 6.0 5.5 3.0 7.0 2.0 4.0 (9.0) (9.0) 9.0 43.5 7
6th GP14 14180 David Youll Sue Collett 1131 1.0 5.0 7.0 4.0 4.0 (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 48.0 5
7th Solo 4408 Alan Dance   1140 5.0 2.0 5.5 6.0 (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 54.5 4
8th GP14 14020 David Innes Darran Spillan-Ind 1131 6.0 7.0 4.0 7.0 6.0 (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 57.0 5

Not So Slow Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo Helm Crew PY No. R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett Races
1st RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 10
2nd RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 2.0 2.0 2.0 (3.0) (3.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 15.0 10
3rd 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 (3.0) (3.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 21.0 10
4th Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 (5.0) (5.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 32.0 8



Any result queries to Andy Bradford or Nigel Bayly

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:05:36 0:05:35 1.0 10
2 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:06:15 0:05:42 2.0 10
3 Laser 183492 Matt Hill   1095 0:06:38 0:06:03 3.0 5
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:32 0:06:06 4.0 10
5 Laser 14973 Jenny Rust   1095 0:06:45 0:06:10 5.0 2
6 Phantom 1385 Jeremy Hudson   995 0:06:10 0:06:12 6.0 5
7 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:06:51 0:06:15 7.0 8
8 K1 117 Hilary King   1065 0:06:42 0:06:17 8.0 5
9 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:06:55 0:06:19 9.0 10
10 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:06:58 0:06:22 10.0 10

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:05:35 0:05:34 1.0 10
2 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:06:16 0:05:43 2.0 10
3 Laser 183492 Matt Hill   1095 0:06:20 0:05:47 3.0 5
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:37 0:06:11 4.5 10
4 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:06:46 0:06:11 4.5 8
6 K1 117 Hilary King   1065 0:06:51 0:06:26 6.0 5
7 Laser 14973 Jenny Rust   1095 0:07:10 0:06:33 7.0 2
8 Phantom 1385 Jeremy Hudson   995 0:06:39 0:06:41 8.0 5
9 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:07:47 0:07:06 9.0 10
10 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:08:23 0:07:39 10.0 10

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 183492 Matt Hill   1095 0:05:38 0:05:09 1.0 5
2 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:05:46 0:05:16 2.0 10
3 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:06:00 0:05:29 3.0 10
4 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:06:10 0:05:38 4.0 10
5 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:05:42 0:05:41 5.0 10
6 K1 117 Hilary King   1065 0:06:11 0:05:48 6.0 5
7 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:15 0:05:50 7.5 10
7 Phantom 1385 Jeremy Hudson   995 0:05:48 0:05:50 7.5 5
9 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:06:32 0:05:58 9.0 8

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:05:07 0:05:06 1.0 10
2 Phantom 1385 Jeremy Hudson   995 0:05:19 0:05:21 2.0 5
3 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:06:10 0:05:38 3.0 10
4 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:06:17 0:05:44 4.0 8
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:09 0:05:45 5.0 10
6 Laser 183492 Matt Hill   1095 0:06:51 0:06:15 6.0 5
7 K1 117 Hilary King   1065 0:06:41 0:06:17 7.0 5
8 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:07:01 0:06:24 8.0 10
9 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:07:20 0:06:42 9.0 10

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 183492 Matt Hill   1095 0:05:47 0:05:17 1.0 5
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:05:58 0:05:35 2.0 10
3 Phantom 1385 Jeremy Hudson   995 0:05:39 0:05:41 3.0 5
4 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:06:27 0:05:53 4.0 10
5 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:06:29 0:05:55 5.0 10
6 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:06:32 0:05:58 6.0 10
7 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:06:03 0:06:02 7.0 10
8 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:06:38 0:06:03 8.0 8
9 K1 117 Hilary King   1065 0:06;40 0:06:16 9.0 5

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1070 0:06:23 0:05:58 1.0 5
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:06:01 0:06:00 2.0 10
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:46 0:06:19 3.0 10
4 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:07:30 0:06:51 4.0 10
5 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:07:32 0:06:53 5.0 10
6 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:07:51 0:07:10 6.0 10
7 Laser 160725 Nick Hudson   1095 0:09:00 0:08:13 7.0 5

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:05:41 0:05:40 1.0 10
2 Laser 160725 Nick Hudson   1095 0:06:44 0:06:09 2.0 5
3 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:06:48 0:06:13 3.0 10
4 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:07:09 0:06:32 4.0 10
5 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:07:14 0:06:36 5.0 8
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:07:07 0:06:39 6.0 10
7 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:07:26 0:06:47 7.5 10
7 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1070 0:07:16 0:06:47 7.5 5

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:06:33 0:05:59 1.0 10
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:06:11 0:06:10 2.0 10
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:46 0:06:19 3.0 10
4 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:07:04 0:06:27 4.0 10
5 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:07:23 0:06:45 5.0 10
6 Laser 160725 Nick Hudson   1095 0:07:29 0:06:50 6.0 5
7 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:07:32 0:06:53 7.0 8
8 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1070 0:07:27 0:06:58 8.0 5

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 160725 Nick Hudson   1095 0:05:05 0:04:39 1.0 5
2 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1070 0:06:04 0:05:40 2.0 5
3 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:06:20 0:05:47 3.0 10
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:12 0:05:48 4.0 10
5 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:06:53 0:06:17 5.0 10
6 Laser 172842 Rob Ahlheid   1095 0:06:57 0:06:21 6.0 8
7 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:07:06 0:07:04 7.0 10
8 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:08:44 0:07:59 8.0 10

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 193251 Graham Howlett   1095 0:06;16 0:05:43 1.0 10
2 Laser 209411 Rob Beere   1095 0:06:19 0:05:46 2.0 10
3 Lark 2469 Oli Bown Vanessa Bown 1070 0:06:20 0:05:55 3.0 5
4 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:05:57 0:05:56 4.0 10
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:06:37 0:06:11 5.0 10
6 Laser 160725 Nick Hudson   1095 0:06:50 0:06:14 6.0 5
7 Laser 133480 Rob Anstey   1095 0:07:23 0:06:45 7.0 10

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 GP14 14180 David Youll Sue Collett 1131 0:06:53 0:06:05 1.0 5
2 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:07:00 0:06:10 2.0 10
3 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:07:16 0:06:24 3.0 10
4 Solo 3246 Jamie Stewart   1140 0:07:35 0:06:39 4.0 5
5 Solo 4408 Alan Dance   1140 0:07:48 0:06:51 5.0 4
6 GP14 14020 David Innes Darran Spillan-Ind 1131 0:07:56 0:07:01 6.0 5
7 Solo 4581 John Brooker   1140 0:08:04 0:07:05 7.0 7

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Solo 3246 Jamie Stewart   1140 0:06:19 0:05:32 1.0 5
2 Solo 4408 Alan Dance   1140 0:07:05 0:06:13 2.0 4
3 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:07:05 0:06:14 3.0 10
4 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:07:08 0:06:17 4.0 10
5 GP14 14180 David Youll Sue Collett 1131 0:07:26 0:06:34 5.0 5
6 Solo 4581 John Brooker   1140 0:07:32 0:06:36 6.0 7
7 GP14 14020 David Innes Darran Spillan-Ind 1131 0:07:35 0:06:42 7.0 5

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Solo 3246 Jamie Stewart   1140 0:06:15 0:05:29 1.0 5
2 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:06:41 0:05:53 2.0 10
3 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:06:51 0:06:02 3.0 10
4 GP14 14020 David Innes Darran Spillan-Ind 1131 0:06:51 0:06:03 4.0 5
5 Solo 4581 John Brooker   1140 0:06:55 0:06:04 5.5 7
5 Solo 4408 Alan Dance   1140 0:06:55 0:06:04 5.5 4
7 GP14 14180 David Youll Sue Collett 1131 0:06:58 0:06:10 7.0 5

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 0:06:12 0:05:11 1.0 7
2 Solo 3246 Jamie Stewart   1140 0:06:31 0:05:43 2.0 5
3 Solo 4581 John Brooker   1140 0:06:42 0:05:53 3.0 7
4 GP14 14180 David Youll Sue Collett 1131 0:06:40 0:05:54 4.0 5
5 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:06:52 0:06:03 5.0 10
6 Solo 4408 Alan Dance   1140 0:06:57 0:06:06 6.0 4
7 GP14 14020 David Innes Darran Spillan-Ind 1131 0:07:09 0:06:19 7.0 5
8 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:07:14 0:06:22 8.0 10

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 0:05:42 0:04:46 1.0 7
2 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:05:55 0:05:13 2.0 10
3 Solo 3246 Jamie Stewart   1140 0:06:11 0:05:25 3.0 5
4 GP14 14180 David Youll Sue Collett 1131 0:06:34 0:05:48 4.0 5
5 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:06:38 0:05:50 5.0 10
6 GP14 14020 David Innes Darran Spillan-Ind 1131 0:07:01 0:06:12 6.0 5
7 Solo 4581 John Brooker   1140 0:10:00 0:08:46 7.0 7

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 0:07:20 0:06:08 1.0 7
2 Solo 4581 John Brooker   1140 0:07:28 0:06:33 2.0 7
3 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:07:40 0:06:45 3.0 10
4 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:08:10 0:07:11 4.0 10

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 0:07:30 0:06:17 1.0 7
2 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:07:34 0:06:40 2.0 10
3 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:07:39 0:06:44 3.0 10
4 Solo 4581 John Brooker   1140 0:10:00 0:08:46 4.0 7

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 0:07:27 0:06:14 1.0 7
2 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:07:22 0:06:29 2.0 10
3 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:07:35 0:06:41 3.0 10

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 0:07:04 0:05:55 1.0 7
2 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:07:30 0:06:36 2.0 10
3 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:08:52 0:07:48 3.0 10

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 Laser 4.7 206191 Charlotte Videlo   1195 0:06:13 0:05:12 1.0 7
2 Laser RADIAL 180637 Kate Nevett   1136 0:06:27 0:05:41 2.0 10
3 Laser RADIAL 195760 Gavin Maclachlan   1136 0:06:59 0:06:09 3.0 10

R1 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:05:32 0:03:48 1.0 10
2 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:05:23 0:03:58 2.0 10
3 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:07:24 0:04:27 3.0 10

R2 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:05:25 0:03:43 1.0 10
2 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:05:16 0:03:53 2.0 10
3 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:07:24 0:04:27 3.0 10

R3 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:04:57 0:03:24 1.0 10
2 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:04:49 0:03:33 2.0 10
3 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:06:10 0:03:43 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0:06:50 0:04:41 4.0 8

R4 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:05:16 0:03:37 1.0 10
2 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:06:29 0:03:54 2.0 10
3 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:05:23 0:03:58 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0:05:55 0:04:04 4.0 8

R5 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:05:01 0:03:27 1.0 10
2 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:06:22 0:03:50 2.0 10
3 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:05:15 0:03:52 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0:07:15 0:04:59 4.0 8

R6 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:06:00 0:04:25 1.0 10
2 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:08:06 0:04:53 2.0 10
3 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:07:14 0:04:58 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0:07:57 0:05:27 4.0 8

R7 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:06:13 0:04:16 1.0 10
2 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:06:26 0:04:45 2.0 10
3 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:08:34 0:05:10 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0:08:19 0:05:42 4.0 8

R8 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:06:37 0:04:32 1.0 10
2 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:06:18 0:04:39 2.0 10
3 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:08:02 0:04:50 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0;07:36 0;05;13 4.0 8

R9 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:05:33 0:03:49 1.0 10
2 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:05:27 0:04:01 2.0 10
3 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:08:06 0:04:53 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0:08:25 0:05:47 4.0 8

R10 - Not So Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo Helm Crew PY No. Elapsed Corrected Points Races
1 RS Tera Sport 1880 Tom Ahlheid   1457 0:05:56 0:04:04 1.0 10
2 RS Tera Pro 2391 Luke Anstey   1356 0:05:55 0:04:22 2.0 10
3 303-Double 2524 James Woosnam Maddy Woosnam 1660 0:07:22 0:04:26 3.0 10
4 Liberty 2561 Tessa Watkiss   1457 0:07:45 0:05:19 4.0 8

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com